Site icon GEO Polityka

Jeśli masz ponad 65 lat, nie noś tych 5 rodzajów butów – ostrzegają podolodzy

Yake nie może nosić lato, Dzherelo: freepik.com

Wielu z nas robi rzeczy, od których oczy lekarzom wychodzą z orbit. Na przykład słuchamy muzyki na pełnych obrotach, wybieramy słodki napój zamiast wody lub siedzimy cały dzień bez 10-minutowego spaceru. Te złe nawyki rozciągają się na Twoje stopy – łącznie z butami, które nosisz. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku osób powyżej 65. roku życia, kiedy urazy i zużycie stają się coraz częstsze. Jakich butów nie powinny nosić osoby starsze?

TreśćJakie buty nie powinny być noszone przez osoby starsze: tenisówki zapinane na zamek Puszyste pantofle Jakich butów nie powinny nosić osoby starsze: czółenka Bardzo wysokie obcasy Jakich butów nie powinny nosić osoby starsze: klapki

WomanEL wymienia najgorsze dla Ciebie opcje, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka potknięć i upadków, a także problemów i bólu stóp i kostek.

Jakich butów nie powinny nosić osoby starsze: trampki zapinane na zamek

Podolog Maurice Verhagen twierdzi, że zaobserwował, że buty zapinane na zamek stają się coraz bardziej popularne wśród osób powyżej 65. roku życia. Mogą jednak być niebezpieczne, jeśli nie zamkną się całkowicie lub jeśli otworzą się (nawet trochę!) podczas chodzenia.

„Buty nie dopasowują się wówczas prawidłowo do stóp, co zwiększa ryzyko potknięcia się” – mówi. „Moja rada jest taka, aby unikać tenisówek, które nie zapewniają wystarczającego wsparcia stopy i kostki, i szukać modeli z regulowanymi zapięciami, takimi jak sznurówki lub rzepy”. Takie wsparcie jest bardzo ważne dla zrównoważonego rozwoju.

Puszyste kapcie

Do butów w domu wybierz kapcie z zakrytym obcasem, które pomogą zachować równowagę i stabilność, Źródło: pexels.com < p>Nie tylko buty, które nosisz poza domem, mają znaczenie. Twoje buty w pomieszczeniu również mają znaczenie.

„Noszenie w domu źle dopasowanych kapci stanowi nieoczekiwane ryzyko, które znacznie zwiększa ryzyko potknięcia się i upadku, nawet jeśli wydaje się to wygodne” – mówi Verhagen. „Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy równowaga jest zagrożona.”

Powinieneś wybierać stabilne, dobrze dopasowane kapcie z zamkniętym obcasem i zapięciem na rzep. Nie tylko pomogą Ci stanąć mocniej na nogach, ale także zmniejszą ryzyko upadku.

Jakich butów nie powinny nosić osoby starsze: czółenka

Czółenka to klasyczne letnie buty, które świetnie wyglądają ze wszystkim, od szortów po stroje kąpielowe. Jeśli jednak szukasz wsparcia dla stóp, możesz poszukać czegoś innego.

„Nie wspierają łuku stopy i zwykle prowadzą do kontuzji z powodu braku stabilności” – mówi podiatra Nicole Brouillette. „W tej grupie wiekowej szukam w bucie stabilności, a także właściwości antypoślizgowych.”

Jeśli wolisz buty na płaskim obcasie, będziesz potrzebować także podbicia łuku stopy lub wkładki ortopedycznej klasy medycznej.

Bardzo wysokie obcasy

Nie jest tajemnicą, że lekarze ortopedzi nie przepadają za obcasami. „Ogólnie rzecz biorąc, nie zaleca się wysokich obcasów, jeśli są wyższe niż 6,3 cm, co powoduje niestabilność, powoduje zbyt duży nacisk na łuk stopy i zwiększa prawdopodobieństwo skręcenia kostki” – mówi chirurg stóp i kostek Bruce Pinker.

„Typowe Louboutiny nie są zalecane, zwłaszcza dla starszych kobiet. Ponieważ ich wysokość zwykle przekracza 6,3 cm. I chociaż są estetyczne, przy częstym noszeniu mogą powodować problemy ze stopami. Zdecydowanie lepiej jest wybrać niższy i trwalszy obcas słupkowy.”

Jakich butów nie powinny nosić osoby starsze: klapki

Klapki mogą być najwygodniejszymi butami plażowymi. Ale nie spełniają standardów podiatrów. Japonki zapewniają niewielkie wsparcie lub amortyzację, co może prowadzić do dyskomfortu, zmęczenia, a nawet schorzeń, takich jak zapalenie powięzi podeszwowej lub zapalenie ścięgna Achillesa, szczególnie u osób starszych, których stopy mogą potrzebować większego wsparcia ze względu na zmiany związane z wiekiem. Podiatra Margaret Trevillion twierdzi, że jest to spowodowane nadmiernym obciążeniem palców u nóg, mięśni i ścięgien z przodu stopy podczas noszenia klapek.

Brak wsparcia kostki może również prowadzić do potknięć i upadków. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli buty zamoczą się, co często zdarza się w przypadku tych butów!

Uważaj: kiedy pada deszcz, nie powinieneś nosić tych ubrań. Dlaczego? Może to być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Źródło informacji

Exit mobile version