Site icon GEO Polityka

Rekordy tempa. De Ukraina pobiera gaz, aby wchłonąć wzrost vidobutków

Niezrażona wojną na pełną skalę Ukraina stara się utrzymać sektor gazowy przy życiu. Obejmuje to brak dostaw importu i rozwój przemysłu gazowego.

O tym, jak nasz kraj „odskoczył” od dostaw rosyjskiego gazu, gdzie transportujemy gaz poza kordon i jak staramy się zwiększyć nasze przemysł w rekordowym tempie, – w materiale RBC-Ukraina.

Zmist

Jak Ukraina polegała na bezpośrednich dostawach z Federacji Rosyjskiej

Ze względu na bezpośrednie dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainie w 2015 roku opadły liście. Na stronie internetowej firmy „Ukrtransgaz” pojawił się zabieg z promocyjną nazwą „still vived” – od angielskiego „still vived”. Od tej godziny upłynęło 3118 dni. Oznacza to, że nieuchronnie spełni się dziewięć losów, ponieważ Ukraina żyje bez podmuchu gazu wroga.

W tej godzinie ukraiński rynek gazowy uległ transformacji, Naftogaz przeszedł reformy, a narodowa spółka sam zatrzymałem zbitkovą. Do 2014 roku Ukraina importowała 30–55 miliardów metrów sześciennych na rzekę, korzystając z zniewolonych umysłów, faworyzowanych przez Gazprom. Po 2015 r. – koniec z dyrektywami europejskimi.

„Ukraina kupuje gaz na rynku europejskim, wszystkie kontrakty zawierane są z europejskimi kontrahentami. Pryncypialne stanowisko Ukrainy nie jest sprzeczne z kontraktami na zakup gazu z rosyjskim Gazpromem, ponieważ Kreml od dawna zwycięża nad gazem, mam już tego dość, – wyjaśnił Trawa 2022, szef sejmowej komisji ds. dostaw energii Andrij Gerus.

Widać, że Kreml wcześniej wykupił ubezpieczenie na kapitulację gazową Ukrainy. Krzyczące wiadomości o tych, którzy w okresach jesienno-zimowych nie są narażeni na działanie gazu do spalania. Wiadomo jednak, że w ciągu krótkiej godziny udało się zaspokoić zapotrzebowanie na surowce importowane z Federacji Rosyjskiej i wysokiej jakości gaz ziemny.

Do inwazji na pełną skalę Ukraina miała około 30 miliardów metrów sześciennych gazu. Około jedna trzecia z nich stała się importem z kierunków europejskich. Wolumen jest duży w porównaniu z rokiem 2013, kiedy produkcja wyniosła 50 miliardów metrów sześciennych, a dostawy z Rosji wyniosły 30 miliardów.

Bezpośrednie dostawy Vidmovej z kraju agresora przyniosły nie tylko niezależność rynkową, ale także energetyczną i polityczną. Jeśli chciałeś po prostu zakręcić zawór, to nie wystarczyło, ponieważ umowa z dyskryminującymi umysłami obowiązywała do 2019 roku.

Dlatego Ukraina zgodziła się kupić 52 miliardy metrów sześciennych gazu pod groźbą zapłaty kary. W związku z powiązaniem dostaw gazu z cenami benzyny ciężkiej, na rynku europejskim gaz stawał się coraz droższy. Brak możliwości wydobycia takiej ilości gazu, zapompowania go do złóż lub odsprzedaży do Europy spowodował, że niemożność utraty kontraktu była niemożliwa, a Rosja w szczytowym momencie wyceniła ukraiński borg na 50 miliardów dolarów.

Szczyt w historii arbitrażu w Sztokholmie. Pod koniec 2018 roku wsparł Naftogaz i przyznał mu 5 miliardów dolarów. Za tę kwotę około 2,5 miliarda strona rosyjska zapłaciła grosze, a następnie ubezpieczyła gaz dostarczony w 2014 roku.

Od kogo i ile gazu kupuje za granicą

Przekonanie, że w zamian za gaz Moskwa szantażuje Kijów i wymusza na nim określone działania, skłoniło do poszukiwania alternatywnych poczt-lordów. O dostawach z Europy zaczęli rozmawiać jeszcze przed wojną gazową w 2009 roku. Jednak wiosną 2014 roku wśród europejskich firm, które były gotowe do wysyłki na terenie Polski, obwodu ugorskiego i słowackiego, zaczął pojawiać się fizyczny smród.

Za workami tego losu od strony kordonu wejściowego sprowadzono 5 miliardów metrów sześciennych. Co więcej, nie chodziło tu o wirtualną, ale o realną rewersację. Fragmenty stojące za umysłami obecnego kontraktu zostały kontrolowane przez Rosjan przy wyjściu z ukraińskiego systemu przesyłowego gazu, a aby odwrócić sytuację, konieczne było przepracowanie pętli przez kordon.

Sekret woreczków roku 2014 to nielegalny import rosyjskiego gazu, który sięgnął 20 miliardów metrów sześciennych, z czego jedna czwarta spadła z Europy. Już na progu losu sektora Gazpromu struktura ukraińskiego importu spadła do zera.

Generacja 2020 otrzymała tytuł wirtualnego rewersu. Jest to interakcja przepływów gazu. Handel odbywał się w ten sposób: poprzez ukraiński system przesyłu gazu rosyjski gaz docierał na krańce Europy, a Ukraina wraz z gospodarstwami domowymi pobierała objętość z rury do swoich wydzielin. Zamiast tego gaz został fizycznie uwolniony, a następnie zawrócony na Ukrainę.

Wiadomo, że w wyniku nowego kontraktu rosyjsko-ugrockiego Ukraina utraciła zdolność do stworzenia wirtualnego rewersu z regionu Ugric. І realizowany dla następujących tras:

Trasy europejskie zagroziły bezpieczeństwu energetycznemu Ukrainy i zagroziły rosyjską inwazją na dużą skalę. Według danych Operatora GTS np. w 2023 roku do krajów Unii Europejskiej i Mołdawii trafiło ponad 4,3 miliarda metrów sześciennych gazu (więcej niż w 2022 roku). Liczba jest duża, bo wolumen wydobycia gazu w 2023 roku wyniósł 19,8 miliarda metrów sześciennych.

Główne obowiązki stwierdzono w trybie „magazynu mniejszościowego” w godzinach sezonu pompowania gazu do PSG. Około 42% dewiz pochodziło bezpośrednio ze Słowacji, 31% – z Ugricu, 14% – z Polski, 13% – z Rumunii i Mołdawii.

Ważne, że dzisiaj będą kontynuowane prace nad ekspansja ciśnień zwrotnych. Zokrem, wzdłuż rurociągu transbałkańskiego pomiędzy Rumunią a Mołdawią. A Lipna rozpoczyna nowy etap inicjatywy Korytarz Pionowy z udziałem operatorów systemów przesyłowych gazu z Europy Środkowej, Zachodniej i Zachodniej.

Wojna na pełną skalę doprowadziła do spadku wydobycia gazu o 30% – z 28,7 mld m3 w 2021 r. do 19,8 mld m3 w 2023 r. Główną część – około 60% – wydał przemysł. W rezultacie poprzednią zimę Ukraina po raz pierwszy przeżyła pod wpływem wilgotnego gazu.

„To historyczny pomysł. Dziesięć losów temu nikt by w to nie uwierzył. Kiedy wybuchła wojna na pełną skalę, całemu miastu trudno byłoby w to uwierzyć” – powiedział szef Naftogazu Oleksij Czerniszow.

Jak w rekordowym tempie rośnie wydobycie gazu

Gaz ziemny ponownie stanie się niewybaczalnym źródłem pożywienia dla Ukrainy. Oszczędność niepodległościowa była palącym problemem i stanowiła element wojny hybrydowej po stronie Federacji Rosyjskiej. Po inwazji okrutnego losu w 2022 r. zobowiązania wideobootu gwałtownie spadły o 10%. Część klanów upadła pod okupacją, inne niechętnie przedarły się na front.

Co istotne, największe źródła gazu znajdują się w obwodzie charkowskim i połtawskim: Szebeliński, Zahidno-Chrestiszczeński i Efremowski. Ich łączne zasoby przekraczają 970 miliardów metrów sześciennych. Około 17% wielkości produkcji przypada na gospodarstwa domowe obwodu iwanofrankowskiego.

Firma Ukrgazvydobuvannya wykazała się odpornością i usprawniła przychody z produkcji w obliczu dużego załamania, jakiego oczekiwano w sektorze prywatnym. W 2023 r. wygrana wykazała stabilny wzrost. Ponieważ rok 2022 upłynął pod znakiem stabilizacji branży wideo, w zeszłym roku zanotowano znaczny wzrost, co przesunęło wskaźniki nie tylko do 2022 r., ale także do inwazji na dużą skalę – 2021 r.

W efekcie Ukraina zwiększyła wydobycie gazu o 0,9% do 18,7 mld m3. Ukrgazvydobuvannya (największa firma gazowo-obuwnicza w regionie) otrzymała 13,9 miliarda metrów sześciennych, Ukrnafta – 1,1 miliarda, a prywatne firmy – 3,7 miliarda.

Z myślą ministra energetyki Hermana Galuszczenki już w 2024 roku nasz kraj będzie mógł zaopatrzyć się w gaz z butli z gazem ziemnym.

„Mi blisko zyoya. Naprawdę można sikać na gazie zerowym, równowaga jest na tej samej skale… Co ważne, Rosumi, nasz żywy rizo upadł. Bagato jest taki sam, jak, yakvitatim, Galuz z Tu Ekononika, ” wydawało się być na poziomie sinnean /p>

Ponieważ los się skończył, zwiększenie wydobycia gazu nie jest już głównym priorytetem.

“Nasz plan na 2024 rok zakłada zwiększenie wydobycia paliwa blakite o mniej niż miliard metrów sześciennych Przyspieszamy wiercenia nowych swierdłowin, które są dziś technologiami vikorystvo zarówno do celów badawczo-rozwojowych”, powiedział Oleksiy Chernishov.

W rezultacie zacięta „Ukrgazvydobuvannya” osiągnęła najwyższy poziom produkcji od pięciu lat. Zokrema w ciągu 8 roku 2024 wydobyła 38,54 mln m3 gazu handlowego.

„To kompleksowy wynik, który udało się osiągnąć dzięki oddaniu do eksploatacji rekordowej liczby nowych odwiertów, m.in. – wysokie dochody, a następnie „Wystarczy, aby oddać do produkcji ponad 100 tysięcy metrów sześciennych”, dodając wino.

W pobliżu Kwitnej grupa Naftogaz ustanowiła historyczny rekord miesięcznej penetracji. W ciągu kolejnego miesiąca wiosny oddział wiertniczy Ukrburgazu wykonał ponad 40 000 metrów wody. Wskaźnik ten przesunął się o 24% w stosunku do maksymalnego historycznego zasięgu penetracji, zainstalowanych jesienią 2023 roku.

Ukrgazvydobuvannya uruchomił dwa odwierty o dużej wydajności na jednym z największych złóż gromadzących Ukraina. Całkowita ilość smrodu wynosi 390 tysięcy metrów sześciennych. Otwory te wierci się w jednej warstwie lub nawet w tym samym czasie, dlatego w żargonie technicznym nazywane są „bliźniakami”.

Co więcej, zostały one wywiercone na rekordowym poziomie. Wcześniej wiercenie na głębokość ponad 6000 metrów wymagało od dwóch do trzech skał. Były gotowe po 8 miesiącach. Jak wyjaśnił Naftogaz w Trawnej, do 2024 roku planuje się osiągnąć 15 miliardów metrów sześciennych wydobycia wody rzecznej. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku Ukrgazvidobuvannya zwiększyła wydobycie gazu ziemnego o 10% w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku.

Na początku Ukrgazvydobuvannya uruchomiła 36 nowych gazociągów w Swierdłowsku, jest to liczba 11 wysokie dochody. Jeżeli utrzymane zostanie tempo, to przyjęte na wszystko plany zostaną zrealizowane.

W trakcie przygotowywania materiału omawiane były: Minister Energii Niemiec Galuszczenko, szef NJSC Naftogaz Ukrainy Oleksij Czerniszow, szef parlamentarnej komisji energetyka żywność Andrij Gerus, dane ze strony internetowej Naftogazu i specjalistycznej firmy doradczej EXPRO.

Przeczytaj regulaminy i ważne informacje dot. wojna między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version