Dziennikarze rozmawiali z młodszym prawnikiem prawa wojskowego w kancelarii „Prikhodko & Partners”; Dianę Skumadchuk i podzieli się otrzymaną informacją.
Informację tę przekazała RBC-Ukraina, podaje URA-Inform.
Możliwość odmowy mobilizacji ze względów religijnych Zgodnie z Konstytucją RP Ukraina, obywatele Osoby wyznające określone przekonania religijne mogą wypełniać swoje obowiązki w zakresie obrony kraju, pełniąc alternatywną służbę pozawojskową.
Formalnie tacy obywatele wchodzą w skład Sił Zbrojnych Ukrainy, ale nie mają obowiązku udziału w działaniach wojennych.
Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy Ukrainy, stwierdzając, że obywatel ma prawo odmówić udziału w wojsku pełnić służbę ze względów religijnych, ale musi wykazać następujące okoliczności:
Przynależność do organizacji religijnych na Ukrainie, których przekonania bezpośrednio zabraniają używania broni. Jednak szczerość przekonań nie została jeszcze potwierdzona konsekwentnymi działaniami i dowodami, które trzeba będzie przedstawić w sądzie.
&Jeśli obywatel udowodni te fakty w sądzie, uniknie odpowiedzialności karnej za uchylanie się od mobilizacji na podstawie art. 336 Kodeksu karnego Ukrainy” – wyjaśnił prawnik.
Organizacje religijne zakazujące używania broni. Na Ukrainie istnieje kilka organizacji religijnych, których nauczanie zabrania swoim wyznawcom używania jakiejkolwiek broni:
- Adwentyści Reformowani i Adwentyści Dnia Siódmego;
- Chrześcijanie ewangelicy i ewangelicy chrześcijańscy baptyści;
- Świadkowie Jehowy i inne grupy wyznające zasady pacyfistyczne;
- Charyzmatyczne kościoły chrześcijańskie i kościoły zarejestrowane na podstawie podobnych statutów;
- Chrześcijanie wiary ewangelickiej i kościoły o podobnych statutach ;
- Towarzystwo Świadomości Kryszny.
Przypomnijmy, że Berezowiec nieoczekiwanie ogłosił zakończenie wojny na Ukrainie: „Musimy przygotować się na taki scenariusz”.