Site icon GEO Polityka

Jakie są niebezpieczeństwa zadrapań kota: naukowcy opublikowali szokujące wyniki badań

Nowe badanie wykazało związek między zaburzeniami psychicznymi a infekcją bakteryjną, która można się zarazić przez zadrapania kota

W wielu przypadkach zaburzeń psychicznych lekarze nie są w stanie ostatecznie ustalić przyczyny choroby. Wyniki nowego badania wskazują jednak, że psychozę i schizofrenię może wywołać znana medycynie od dawna bakteria – Bartonella.

Pisze o tym Neuroscience News.

Nosicielami zakażenia bartonellozą są pasożyty stawonogów – pchły, wszy i kleszcze. W wyniku ukąszeń nosicielami mogą stać się także zwierzęta domowe, w szczególności koty. Nauka zna 45 gatunków tych bakterii, z czego 18 jest niebezpiecznych dla człowieka.

Jeden z gatunków tych bakterii – Bartonella henselae – powoduje tzw. chorobę kociego pazura, która do niedawna uważana była za łagodną chorobę krótkotrwała infekcja powodująca miejscowy stan zapalny skóry uszkodzony przez kocie pazury.

Teraz naukowcy z North Carolina State University twierdzą, że zakażenie Bartonella może być przyczyną poważnych zaburzeń psychicznych, zwłaszcza psychozy i schizofrenii.

Naukowcy przeanalizowali próbki krwi od 116 osób pod kątem obecności DNA bakterii Bartonella. Okazało się, że u pacjentów z diagnozą psychiatryczną ryzyko zakażenia Bartonellą było trzy razy większe niż u osób zdrowych psychicznie w grupie kontrolnej.

„To badanie dodatkowo potwierdza związek między zakażeniem Bartonellą a psychozą i może mieć ważne implikacje kliniczne. Należy jednak zauważyć, że związek ten nie udowodnił jeszcze związku przyczynowego” – zauważyli autorzy badania.

Naukowcy również zauważyli, że liczba pozytywnych testów na obecność przeciwciał przeciwko infekcji Bartonella nie różniła się istotnie pomiędzy grupą osób chorych psychicznie i zdrowych. Oznacza to, że prawie dwie trzecie osób z bakteryjnym DNA we krwi uzyskało negatywny wynik testu na obecność przeciwciał.

„Sugeruje to, że bakterie te powszechnie atakują populację, dlatego nie można polegać wyłącznie na wynikach testów serologicznych; mogą wprowadzać w błąd” – zauważają naukowcy.

Wyniki badania pomagają także zrozumieć, dlaczego badania krwi osób chorych psychicznie często wykazują obecność markerów nieswoistego stanu zapalnego.

Przypomnijmy, że naukowcy odkryli nieznane wcześniej bakterie, które mogą stać się źródłem leku na poważne choroby. DNA odkrytych mikroorganizmów koduje nieznane substancje biologicznie czynne, na bazie których można tworzyć leki na nowotwory i infekcje wirusowe.

tsn.ua

Exit mobile version