Site icon GEO Polityka

Czechy planują w tym roku przeszkolić 4 tys. żołnierzy ukraińskich, ale nie na terytorium Ukrainy

Czechy przeszkoliły w zeszłym roku taką samą liczbę ukraińskich żołnierzy.

Czeska minister obrony Jana Czernochowa powiedziała, że ​​jej kraj może w tym roku przeszkolić na swoim terytorium 4 tys. ukraińskich żołnierzy, podaje Ukrinform, powołując się na iDnes.

Ministerstwo Obrony przypomniało, że w ubiegłym roku cztery tysiące żołnierzy z Ukraina została przeszkolona w Czechach i potwierdziła, że ​​na ten rok została zatwierdzona taka sama liczba.

„Jak tylko otrzymamy informację, że nastąpiła zmiana, udostępniamy nasze zaplecze szkoleniowe i instruktorów, ” Czernochowa powiedziała, wyjaśniając, że maksymalna liczba „zmian” – 800 żołnierzy.

Jednocześnie stwierdziła, że ​​Republika Czeska nie planuje wysyłać swoich instruktorów bezpośrednio na Ukrainę, biorąc pod uwagę położenie geograficzne bliskość poligonów wojskowych w Libowie i Ołomuńcu do sąsiedniego państwa. 

Politico: Biden nie wspierał Macrona w wysyłaniu instruktorów NATO na Ukrainę

Według Czernochowej niektóre kraje rozważają takie rozwiązanie szansa ze względu na odległość od Ukrainy.

„Od granicy słowacko-ukraińskiej do naszego Libau jest kilkaset kilometrów. Dlatego w odniesieniu do Czech mogę powiedzieć, że jeszcze nie planujemy ani nie przygotowujemy czegoś takiego” – powiedziała.

lb.ua

Exit mobile version