Site icon GEO Polityka

Tesla w 2024 roku wyda 3-4 miliardy dolarów na produkty Nvidii

Amerykańska Tesla wyda w tym roku 3–4 miliardy dolarów na zakup produktów od producenta chipów Nvidia Corp. Pisał o tym Elon Musk, szef producenta pojazdów elektrycznych, na portalu społecznościowym X.

► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Plany Tesli

W sumie Tesla planuje wydać około 10 miliardów dolarów na wydatki związane ze sztuczną inteligencją ( AI) w tym roku, w tym na superkomputerze Dojo i czujnikach pojazdów elektrycznych.

Według Muska produkty Nvidii odpowiadają za około dwie trzecie kosztów tworzenia „superklastrów do szkolenia sztucznej inteligencji”.

Nieco wcześniej CNBC, zamieszczając link do korespondencji e-mailowej pracowników Nvidii, poinformowało, że Musk przekierował znaczne wolumeny dostaw swoich flagowych procesorów AI z Tesli do X, którą zakupił w 2022 roku.

X wykorzystuje część możliwości centrów danych X w zakresie szkolenia swoich modeli, miliarderowy startup xAI zajmujący się sztuczną inteligencją, który opracował chatbota Grok.

„Elon uważa za wyższy priorytet utworzenie klastrów opartych na procesorach graficznych [Nvidia] H100 w X, a nie Tesli, i przekierowuje dostawy 12 tys. H100 pierwotnie przeznaczonych dla Tesli do X” – stacja telewizyjna cytuje list z grudnia ubiegłego roku. „Zamiast tego pierwotne zamówienia X na 12 000 H100 zaplanowane na styczeń i czerwiec zostaną przekierowane do Tesli.”

W ten sposób Tesla otrzyma chipy o wartości 500 milionów dolarów znacznie później niż oczekiwano, co może opóźnić utworzenie superkomputery potrzebne do rozwoju pojazdów bezzałogowych i robotów humanoidalnych.

Podczas kwietniowej konferencji na temat wyników pierwszego kwartału Musk oświadczył, że do końca roku producent samochodów zwiększy liczbę użytkowanych H100 do 85 tys. z 35 tys.

Po raporcie CNBC w X napisał, co następuje: „Tesla nie miała gdzie wysyłać chipów Nvidii do wykorzystania, więc po prostu leżały w magazynie”. Według niego, na „południowym przedłużeniu” gigafabryki Tesli w Teksasie wkrótce stanie 50 tys. H100 do przygotowania technologii jazdy autonomicznej.

Akcje Tesli spadają w środowych notowaniach o 0,3%, Nvidia wzrost ceny o 2,9%.

minfin.com.ua

Exit mobile version