Site icon GEO Polityka

Jak zmieniła się demokracja i gospodarka pod rządami Zełenskiego: dane z badania KIIS

Twitter LinkedIn

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) przeprowadził ogólnoukraińskie badanie dotyczące zmian na przestrzeni 5 lat prezydentury Władimira Zełenskiego.

Taką informację przekazał KIIS, podaje URA-Inform.  

Według badania KIIS większość Ukraińców woli system demokratyczny niż silne przywództwo. Ponad 90% Ukraińców chce widzieć w państwie w pełni funkcjonującą demokrację.

Na pytanie, jak zmienił się poziom demokracji na Ukrainie za prezydentury Władimira Zełenskiego, odpowiedzi rozkładały się następująco:

&8212; sytuacja poprawiła się – 19%;

&8212; bez zmian – 29%;

&8212; widać pewne pogorszenie – 43%.

Wśród osób, które zauważyły ​​pogorszenie, 11% przypisuje to głównie obiektywne okoliczności wojenne, 28% – z próbami władz ograniczania praw i wolności obywateli, kolejne 3% wymieniło oba powody.

KIIS pytał także o zmiany w ukraińskiej gospodarce na przestrzeni 5 lat: tworzenie warunków dla rozwoju, przejrzystość zasad, sprawiedliwe traktowanie biznesu przez władze itp. Odpowiedzi były następujące:

&8212; sytuacja poprawiła się – 17%;

&8212; bez zmian – 21%;

&8212; pogorszyło się – 49%.

Spośród tych, którzy mówią o pogorszeniu się gospodarki, 16,5% przypisuje to przede wszystkim inwazji na pełną skalę, 23% błędnym działaniom władz, a kolejne 9% podaje obydwa powody.

W kwestii demokracja u respondentów wyjaśniła także, jaka powinna być ich zdaniem forma rządów na Ukrainie – z większymi uprawnieniami dla prezydenta lub parlamentu.

&8212; za prezydencką formą rządu — 13%,

&8212; dla prezydencko-parlamentarnego — 27%,

&8212; dla parlamentarno-prezydenckiego — 31%,

&8212; dla parlamentarnych – 16%.

— niezdecydowani – 13%.

Nie ma w tej kwestii jednomyślności, jednak większość respondentów (74%) uważa, że ​​Ukraina powinna posiadać wpływowy parlament, który powinien co najmniej wyrażać zgodę na powołanie Rządu przez Prezydenta i mieć możliwość odwołania niego.

B jednocześnie 71% Ukraińców uważa, że ​​Ukraina powinna mieć prezydenta, który powinien mieć także poważne uprawnienia.

Zastępca dyrektora KIIS Anton Grushetsky skomentował tę decyzję wyniki badania:

&#171 ;Postrzeganie przez Ukraińców zmian w demokracji i gospodarce można interpretować jako brak wybitnego zachęcającego postępu, ale też bez ostrych oskarżeń władz. Biorąc pod uwagę historyczne doświadczenia Ukrainy i sposób, w jaki zakończyły się pięcioletnie okresy poprzednich prezydentów, obecny odbiór jest całkiem dobry i pozostawia znaczną przestrzeń (dla Zełenskiego) na utrzymanie dość wysokiego poparcia i optymizmu co do przyszłości wśród społeczeństwa” – stwierdził ekspert. .

Przypomnijmy, że wcześniej informowaliśmy, jak wyrok skazujący Trumpa wpłynął na jego wyborców: dane z ankiety.

Źródło informacji

Exit mobile version