Site icon GEO Polityka

Chińskie banki blokują tranzyt towarów do Rosji

Chińskie banki w dalszym ciągu utrudniają życie rosyjskim importerom: aby przyjąć towar przez kraje trzecie, wymagają potwierdzenia, że ​​trafi on tam, a nie do Federacji Rosyjskiej. W ten sposób niszczą popularny schemat dokonywania płatności za dostawy przez „zaprzyjaźnione” kraje. Pisze o tym „Moskwa Times”.

►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Służby compliance kilku chińskich banków jednocześnie, podczas weryfikacji przelewów, zażądały potwierdzenia, że ​​towar, który zgodnie z dokumentami zakupili przedsiębiorcy z tzw. „przyjaznych” krajów – Serbii, Białorusi, Kirgistanu i Kazachstanu, będzie dostarczone do tych krajów, importerzy poinformowali publikację.

Według nadawców Bank of China, Agricultural Bank of China, China Construction Bank są popularne wśród zagranicznych firm handlowych Zhejiang Chouzhou, a nawet małych regionalnych banków rolniczych, a także zostały utworzone do współpracy z objętym sankcjami Iran Kunlun Bank.

„Nie tylko ci, którzy chcą importować do Rosji „ściśle sankcjonowane” ładunki, płacą za pośrednictwem krajów trzecich – chociaż oni oczywiście przede wszystkim – ale także importerzy towarów, które nie podlegają ograniczeniom. Od lutego, kiedy Stany Zjednoczone zagroziły wtórnymi sankcjami każdemu, kto pomaga Rosji obchodzić ograniczenia, chińskie banki są bardzo podejrzliwe w stosunku do wszelkich rosyjskich pieniędzy.

Bezpośrednio z Rosji do Chin przebiega dobrze, jeśli jedna czwarta płatności zostanie zrealizowana, i wtedy nie jest jasne, na jakiej zasadzie: ten sam bank wczoraj mógł przyjąć zapłatę za jedną dostawę towaru, a dziś odmówić przekazania pieniędzy za dokładnie tę samą przesyłkę” – czytamy w publikacji, podając link do źródeł.

Dlatego wiele firm, które nie chcą grać w lotto, zaczęło korzystać z usług partnerów lub agentów płatniczych w krajach trzecich – jest to droższe (w najlepszym przypadku plus 4-6% do ceny), ale znacznie bardziej niezawodne i szybsze, wyjaśniło źródło. Ale teraz także tam pojawiły się problemy.

minfin.com.ua

Exit mobile version