Site icon GEO Polityka

Podatki na Ukrainie znacząco wzrosną: ile trzeba będzie zapłacić i co czeka indywidualnych przedsiębiorców

Propozycje podwyższenia podatków zostały już opracowane. Będzie to największy wzrost od wielu lat.

Na Ukrainie stawki podatków podstawowych mogą zostać podniesione już w 2024 roku – taką decyzję przygotował rząd. A od 2025 roku wzrosną podatki także dla przedsiębiorców indywidualnych. Celem takich zmian jest zrównoważenie budżetu, możliwość kontynuacji obrony Ukrainy, a także naleganie ze strony partnerów międzynarodowych.

Dla kogo zmienią się kwoty podatków na Ukrainie – poinformowano publikacja OBOZ.UA.

Zauważa się, że źródła rządowe kilka tygodni temu zgłosiły propozycję podwyższenia podatków – VAT i cła wojskowego(podatek dochodowy od osób fizycznych faktycznie wzrośnie). Rząd określił już wielkość podwyżki, obliczył jej efekt, obecnie trwają konsultacje z parlamentarzystami. Rząd nie podjął jednak jeszcze oficjalnego głosowania nad projektem ustawy w sprawie skierowania go do Rady Najwyższej do rozpatrzenia.

Tak więc zgodnie z procedurą, po przygotowaniu projektu ustawy przez ministerstwo, Gabinet Ministrów musi poprzeć to na posiedzeniu, a następnie dokument jest rejestrowany w parlamencie. Następnie rozpoczyna się procedura opiniowania, najpierw w odpowiedniej komisji, a następnie na sali posiedzeń.

Oczekuje się, że dzięki podwyżce podatku VAT i podatków wojskowych do budżetu państwa może wpłynąć dodatkowo ok. 190 mld hrywien. Rzeczywiste potrzeby budżetowe mogą jednak wynieść 400 miliardów hrywien.

Większość daniny wojskowej

Skarga wojskowa na Ukrainie zostanie zwiększona z 1,5% do 5%. To najbardziej znaczący wzrost. Opłata ta jest w rzeczywistości częścią podatku dochodowego od osób fizycznych (NDFL). Ponadto trzeba będzie go uiścić przy sprzedaży nieruchomości lub zakupie dóbr luksusowych.

„Proponuje się podwyższenie podatku wojskowego, tak aby wszystkie zebrane fundusze trafiały na obronę, a nie do budżetów lokalnych” – podało źródło rządowe.

Na przykład dzisiaj z dochodu w wysokości 20 tys. UAH trzeba zapłacić 18% podatku dochodowego od osób fizycznych i 1,5% podatku wojskowego – w sumie wynosi to 3900 tysięcy hrywien. Po podwyżce trzeba będzie zapłacić 23%, czyli 4600 UAH.

Taka podwyżka mogłaby wnieść do budżetu około 94 miliardy UAH.

Podwyższenie podatku VAT

W rządzie Planują także podwyżkę podatku od towarów i usług (VAT). Obecnie stawka wynosi 20%.

„Nie określono jeszcze dokładnej kwoty, o jaką podatek powinien zostać podniesiony – ani o 2%, ani o 3%, nie mniej” – podało źródło rządowe.

” Jeśli weźmiecie budżet państwa, spojrzycie na wydatki tych organów, które należą do sfery bezpieczeństwa i obronności, porównacie z tym, jakie środki nasz wróg przeznacza na wojnę, zrozumiecie skalę problemu” – skomentował szef Rady Najwyższej Najwyższa Komisja ds. Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej Daniil Getmantsev.

Przeczytaj najważniejsze wiadomości dnia:

Zmiany dla przedsiębiorców indywidualnych

Nowe zmiany podatkowe powinny dotknąć także przedsiębiorców indywidualnych. Rząd określił już nowe zasady w Narodowej Strategii, ale będzie je wprowadzał stopniowo. Nie planuje się jednoczesnego podwyższania podstawowych stawek podatku i zaostrzenia wymogów dla przedsiębiorców indywidualnych płacących jeden podatek.

Obecnie na Ukrainie pracuje 1,9 miliona indywidualnych przedsiębiorców, a ich liczba szybko rośnie .

< p>„Z punktu widzenia opodatkowania działalności gospodarczej uproszczony system systemowy zagraża dochodom podatkowym i wpływa na decyzje biznesowe” – czytamy w Rządowej Strategii Narodowej.

W ramach Krajowej Strategii przygotowano następujące zmiany Strategia Narodowa:

< ul>

  • Nie będzie konieczności rejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej, status ten zostanie nadawany automatycznie po otwarciu rachunku bankowego „do prowadzenia działalności gospodarczej”. Po zamknięciu rachunku wygaśnie także status przedsiębiorcy indywidualnego;
  • jednolite stawki podatkowe dla osób prawnych trzeciej grupy (obecnie 5%) będą stopniowo wzrastać do 18%.Proces wzrostu będzie trwał trzy lata, po czym osoby prawne będą generalnie objęte zakazem stosowania jednolitego podatku;
  • druga i trzecia grupa przedsiębiorców indywidualnych zostaną połączone w jedną. Zapłacąpodatki wahają się od 3 do 17%.Stawka będzie zależała od dziedziny działalności: mniej zapłacą handlowcy, więcej zapłacą usługodawcy. Stawki będą podnoszone stopniowo w ciągu trzech lat,
  • zmniejszona zostanie liczba obszarów działalności, które mogą znaleźć się w pierwszej grupie. W przypadku połączonej drugiej grupy korzystanie z rejestratorów transakcji rozliczeniowych (PRO) stanie się obowiązkowe;
  • jednolite stawki podatkowe dla producentów rolnych (osób prawnych) zostaną zrewidowane i w ciągu trzech lat wzrosną do 18%.
  • Planuje się zmiany w jednolitym podatku i zasadach dla przedsiębiorców indywidualnych zostać wprowadzone dopiero od 2025 roku.

    W publikacji zauważono, że międzynarodowi partnerzy Ukrainy również zwracają uwagę na problemy z jednolitym podatkiem. Zmiany będą konieczne, mimo że nie będą popularne.

    Ponadto służba skarbowa musi wzmocnić kontrolę, aby zwykli Ukraińcy nie ukrywali dochodów.

    „Organy regulacyjne będą miały możliwośćwzmocnienia kontroli nad dochodami i wydatkami osób fizycznych poprzez zapewnienie organom regulacyjnym dostępu do informacji bankowych na temat przepływów środkówna rachunkach podatników” – głosi strategia rządu.

    Bez podniesienia podatków bardzo trudno będzie zapewnić obronność Ukrainy.

    Przypomnijmy, że 24 maja minister finansów Siergiej Marczenko powiedział, że kwestia podniesienia podatków na Ukrainie jest nierozstrzygnięta nadal dyskusyjne. Jednak biorąc pod uwagę „szaloną” presję wywieraną na budżet, aby zaspokoić potrzeby wojskowe w czasie wojny, rząd będzie musiał szukać rozwiązań.

    Przeczytaj także:< /p> < ul>

  • W Radzie przygotowywane są niepopularne kroki w celu finansowania armii – Poseł Ludowy
  • Na Ukrainie zajęli się sklepami z używaną odzieżą: nie będzie już tanich rzeczy?
  • Na Ukrainie będą dwie taryfy za światło: ile trzeba zapłacić i jak zaoszczędzić
  • Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber.

    tsn.ua

    Exit mobile version