Włoski naukowiec Valter Longo od dawna interesuje się problematyką długowieczności, a zwłaszcza wpływem różnych diet na średnią długość życia.
Tę informację podała firma Make, raporty URA-Inform.
Od 1989 roku przeprowadził wiele badań na ten temat. Longo obecnie kieruje Laboratorium Długowieczności i Nowotworów w Instytucie Onkologii Molekularnej IFOM w Mediolanie (Włochy) i kontynuuje badania w dziedzinie przedłużania życia. W publikacji Make it napisano, że naukowiec zamierza dożyć 120 lat.
Lata badań Longo wykazały, że prawidłowe odżywianie jest kluczowym czynnikiem długowieczności. Sam naukowiec przestrzega diety śródziemnomorskiej, która pomaga zapobiegać chorobom serca, otyłości i cukrzycy typu II.
Longo podkreśla znaczenie zachowywania określonych odstępów czasu między posiłkami, aby osiągnąć maksymalne korzyści z diety. Zaleca zachowanie 12-godzinnej przerwy między posiłkami. Na przykład, jeśli jesz śniadanie o 8:00, następny posiłek powinien być o 20:00.
Według Longo tę dietę można porównać do diety naśladującej post przerywany. Naukowiec nie nalega jednak na przejście na tę konkretną dietę, lecz zaleca przestrzeganie zasad zbilansowanej diety, zawierającej wszystkie niezbędne dla zdrowia organizmu mikroelementy.
Sam Longo zauważa, że tak nie je lunchu, ale zawsze ma bardzo sycący i pożywny posiłek późną kolacją. W tygodniu od poniedziałku do piątku pozwala sobie na kolację po godzinie 22:00.
Przypomnijmy, że już wcześniej informowaliśmy o tym, jak rozpoznać zapalenie stawów w pierwszych stadiach: wymieniliśmy dwa wczesne objawy.