Site icon GEO Polityka

W kwietniu eksport usług IT spadł o 3,5%

W kwietniu 2024 wolumen eksportu IT spadł o 3,5% i wyniósł 545 mln dolarów, czyli o 20 mln dolarów mniej w porównaniu z marcem. Tak podaje Lwowski Klaster IT według danych NBU.

Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: główna aktualności na temat inwestycji i finansów

Ogółem w pierwszych czterech miesiącach roku wolumen eksportu usług komputerowych wyniósł 2,1 miliarda dolarów, czyli o 78 milionów dolarów mniej niż w tym samym okresie roku 2023.

< p>„Widzimy, że branża technologiczna jest niestety w krytycznym stanie. Zmniejsza się wielkość eksportu usług. Stale podkreślamy, że powodem jest nierozwiązany problem rezerwacji kluczowych pracowników branży. Lwowski Klaster IT, jako największe stowarzyszenie techniczne na Ukrainie, podkreśla potrzebę usprawnienia mechanizmów rezerwacji. W szczególności wprowadzenie podejścia uwzględniającego czynnik ekonomiczny” – zauważa Stepan Veselovsky, dyrektor generalny Lwowskiego Klastra IT.

Łączne przychody z eksportu wszystkich usług na Ukrainie w kwietniu tego roku wyniosły 1,4 mld dolarów, czyli o 12 mln dolarów, czyli o 1% więcej w porównaniu z marcem.

Przypomnijmy

Ministerstwo Finansów napisało, że w 2023 roku firmy IT zapłaciły państwu 20,8 mld UAH podatku budżet, czyli o 7,4% więcej niż w roku 2022.

minfin.com.ua

Exit mobile version