Site icon GEO Polityka

Banki są prawie zawsze gotowe do negocjacji restrukturyzacyjnych, ale nie jest to panaceum – bankier

Banki są prawie zawsze gotowe do negocjacji w sprawie restrukturyzacji kredytów zagrożonych, ponieważ są zainteresowane portfelem kredytowym wysokiej jakości. Jednak restrukturyzacja, a zwłaszcza „wakacje kredytowe” nie są panaceum na wszystkie przypadki. Mówiła o tym Elena Ermolova, dyrektor ds. zarządzania ryzykiem, członek zarządu Globus Bank.

► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: main Financial aktualności

Według Ermolovej pożyczkobiorcy może zostać zaproponowana restrukturyzacja, jeśli przynajmniej częściowo obsłuży pożyczkę i będzie miał zdolność do spłaty w nadchodzących miesiącach odsetek, które narosną po restrukturyzacji.< /p>

W tym przypadku głównymi narzędziami restrukturyzacyjnymi mogą być:

1) Wydłużenie okresu kredytowania i w związku z tym zmniejszenie miesięcznych rat.
2) Zwiększenie kredytu o kwotę już przeterminowanych płatności.
3) Ustanowienie kilkumiesięcznego urlopu w spłacie zadłużenia głównego, gdy pożyczkobiorca zapłaci jedynie odsetki od pożyczki.
4) W niektórych przypadkach można rozważyć obniżenie oprocentowania pożyczki na określony okres.

„Udzielenie i otrzymanie pożyczki w czasie wojny jest bardzo odpowiedzialną operacją zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy. Z jednej strony pożyczka np. otwiera nowe możliwości rozwoju biznesu, zakupu niezbędnych towarów, remontów domów itp., a z drugiej strony pożyczka może stać się jarzmem, ciężarem, który zrujnuje życie obywatela . Dlatego ważne jest, aby potencjalni kredytobiorcy podjęli decyzję o konieczności zaciągnięcia kredytu dopiero po szczegółowej i pełnej analizie własnej sytuacji finansowej oraz perspektyw na przyszłość zarówno dla pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy” – podsumowała Ermolova.

< ul class="news-chips">Banki kredytowe

minfin.com.ua

Exit mobile version