Site icon GEO Polityka

Setki Ukraińców w Norwegii mogą zostać poproszone o opuszczenie kraju

Norweski Urząd Imigracji (UDI) rozpoczyna indywidualne rozpatrywanie wniosków o azyl złożonych przez Ukraińców, którzy nie mieszkali na Ukrainie w momencie rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę. O tym oświadczyła Minister Sprawiedliwości i Sytuacji Nadzwyczajnych Emilia Enger Mehl, podaje NRK.

► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Zaczynamy od indywidualnego rozpatrywania spraw. Dokonuje się tego poprzez ocenę sytuacji danej osoby. Między innymi skąd pochodzi” – powiedziała.

Po inwazji rosyjskiej na pełną skalę rząd norweski szybko wprowadził program ochrony zbiorowej dla przesiedleńców z Ukrainy.

System ochrony zbiorowej przewiduje zezwolenie na pobyt bez indywidualnej oceny potrzeby ochrony. Według zaktualizowanych danych UDI od tego czasu ponad 77 tysięcy Ukraińców wystąpiło o ochronę zbiorową w Norwegii.

Ukraińcy, którzy w chwili wybuchu wielkiej wojny mieszkali w innych krajach, nie są objęci tym programem, ale mają otrzymał zezwolenie na pobyt w Norwegii, po zniesieniu obowiązku wyjazdu dla Ukraińców.

Teraz UDI rozpoczyna indywidualne rozpatrywanie wniosków o azyl. Mówimy o 800-1000 Ukraińców, którym może zostać wydany nakaz opuszczenia Norwegii.

Należy zauważyć, że wśród Ukraińców, których wnioski o azyl są obecnie rozpatrywane, 370 (47%) to mężczyźni w wieku poborowym.

Jednocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości w swoim piśmie do dziennikarzy stwierdziło, że ryzyko mobilizacji nie jest podstawą do pobytu w Norwegii.

„Pobór do wojska i służba wojenna nie są okolicznościami, które same w sobie dają podstawę do uzyskania azylu w Norwegii. Należy to jednak oceniać indywidualnie w każdym indywidualnym przypadku” – stwierdził departament w oświadczeniu.

Według Mehla Norwegia przyjmuje znacznie więcej uchodźców niż jej sąsiedzi.

„Dlatego właśnie dlatego zaostrzyliśmy kontrole. Teraz odsetek ten spadł z 60% do ok. 35% i nadal rozważamy możliwość dalszego wzmocnienia” – dodała.

Przypomnijmy

„Ministerstwo Finansów” napisało że w styczniu 2024 r. W 2019 r. rząd norweski zapowiedział wzmocnienie środków kontroli nad przybywającymi z Ukrainy, mających na celu zmniejszenie ich liczby, ponieważ kraj nie ma wystarczających środków, aby zapewnić wszystkim odpowiednie warunki.

minfin.com.ua

Exit mobile version