Wysokie ciśnienie krwi to proces, w którym siła działająca na ściany tętnic jest zbyt duża.
< p >Taką informację podał News24, podaje URA-Inform.
Częściej nadciśnienie może prowadzić do zawału serca. Ze względu na brak zauważalnych sygnałów ostrzegawczych wysokie ciśnienie krwi przez wielu nazywane jest „cichym zabójcą”.
Jednak wiele badań przeprowadzonych w ostatnich latach częściowo obaliło to założenie. Na przykład naukowcy niedawno stwierdzili, że może istnieć związek między wysokim ciśnieniem krwi a częstotliwością napadów krwawienia z nosa. To medyczne określenie krwawień z nosa.
W trakcie prac naukowych 80 pacjentów podzielono na dwie grupy. I tak, grupa A liczyła 40 pacjentów z krwawieniem z nosa, grupa B – 40 pacjentów, którzy stanowili grupę kontrolną. Wszyscy uczestnicy badania byli poddawani całodobowemu ambulatoryjnemu monitorowaniu ciśnienia krwi i byli obserwowani przez trzy miesiące.
Eksperci doszli do wniosku, że częstość występowania krwawień z nosa była znacznie większa u pacjentów z nadciśnieniem. Jednocześnie zauważyli, że niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi znacznie utrudnia opanowanie krwawienia z nosa – przy nadciśnieniu okazało się, że trudniej jest zatamować krwawienia z nosa.
Przypominamy, że już wcześniej zgłaszano, że pierwszy objaw demencji został wymieniony z nazwy: lekarze twierdzili, że powinien być niepokojący.