Site icon GEO Polityka

Ceny ustanawiają rekord: na Ukrainie koszt ziemniaków jest trzy razy wyższy niż w roku ubiegłym

Wzrost cen nie pomógł zmniejszyć popytu na ziemniaki.

Na Ukrainie obserwuje się wzrost cen zeszłorocznych ziemniaków. Średnio to warzywo kosztuje obecnie prawie trzy razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Tak podali analitycy projektu EastFruit.

I tak według stanu na 26 maja br. producenci wysyłali ziemniaki ze zbiorów 2023 po cenie 15-22 UAH/kg (0,38-0,55 USD/kg) w zależności od jakości, odmiany i wielkości partii, czyli średnio o 27% drożej niż na koniec ostatniego tygodnia roboczego.

< p>Operatorzy rynku zauważyli, że rolnikom udaje się podnosić ceny ziemniaków ze względu na sezonowe ograniczenie podaży w warunkach stabilnego popytu.

Analitycy dodali, że hurtownie często narzekają na brak jakości ziemniaki od producentów, co nie pozwala im na stworzenie wystarczającej liczby partii do skupu.

Według ekspertów obecnie średnia cena ubiegłorocznych ziemniaków na Ukrainie jest 3,4 razy wyższa niż w tym samym okresie w 2023 roku .

Operatorzy rynku wyrazili pewność co do dalszego wzrostu cen tych produktów, ponieważ w tym roku odsetek ziemniaków niespełniających norm jest dość wysoki, a zapasy w gospodarstwach domowych w dalszym ciągu szybko się zmniejszają.

My przypominamy, że na Ukrainie w kwietniu spadek inflacji w ujęciu rocznym ustał, a presja inflacyjna bazowa nieznacznie wzrosła, co było do przewidzenia. Narodowy Bank prognozuje, że w nadchodzących miesiącach dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych będzie umiarkowanie rosnąć.

tsn.ua

Exit mobile version