Site icon GEO Polityka

Świat ogarnęła „epidemia” krótkowzroczności: co ma z tym wspólnego COVID i jak jej uniknąć

Kiedy krótkowzroczność nie była uważana za poważną chorobę, a teraz mówią o niej eksperci robi to coraz częściej.

Pandemia COVID-19 zmieniła nie tylko sposób, w jaki dzieci uczą się i postrzegają świat. To zmieniło kształt ich gałek ocznych.

Pisze o tym znane na całym świecie czasopismo naukowe Nature.

Wpływ COVID-19 na rozprzestrzenianie się krótkowzroczności

Współczesne dzieci już dużo czasu spędzają z gadżetami. Jednak w miarę jak nauka w prawdziwym życiu i place zabaw ustąpiły miejsca lekcjom online i urządzeniom cyfrowym, czas spędzany przez dzieci przed ekranami wydłużył się jeszcze bardziej. A czas spędzany na zewnątrz gwałtownie się skrócił.

Naukowcy twierdzą, że ta zmiana doprowadziła do zauważalnych zmian w anatomii dzieci. Ich gałki oczne wydłużyły się, aby lepiej dostosować się do zadań krótkowzrocznych. Naukowcy twierdzą, że fakt ten został udokumentowany we wszystkich regionach świata.

Poziom krótkowzroczności szybko rósł na długo przed pandemią Covid-19. Prognozy z połowy 2010 roku sugerowały, że do połowy stulecia krótkowzroczność dotknie połowę światowej populacji, skutecznie podwajając wskaźnik zachorowalności w ciągu niecałych czterdziestu lat. Teraz te alarmujące prognozy wydają się zbyt skromne, mówi Neelam Pawar, okulista dziecięcy w szpitalu w Indiach. „Nie sądzę, aby poziom się podwoił, a wręcz potroił” – mówi okulista.

Czym jest krótkowzroczność

Krótkowzroczność lub krótkowzroczność to wada wzroku, gdy dana osoba wyraźnie widzi tylko pobliskie obiekty i słabo rozróżnia obiekty znajdujące się w oddali.

W przypadku krótkowzroczności, równoległe promienie światła przechodzą przez nie ośrodki załamujące oczy (rogówka, soczewka i ciało szkliste) skupiają się nie na siatkówce, ale przed nią, w wyniku czego obraz jest rozmazany.

Przyczyny krótkowzroczności:

Jak unikać

Naukowcy proponują proste rozwiązanie zapobiegania krótkowzroczności: więcej ruchu na świeżym powietrzu w dzieciństwie, kiedy zachodzą zmiany w budowie oczu.

Naukowcy sugerują również stworzenie środowiska zewnętrznego z przeszklonymi salami lekcyjnymi i specjalnym oświetleniem instalacje, tapety z motywami natury i okulary emitujące światło.

W Chinach wymyślono nowy sposób zapobiegania krótkowzroczności. Wykorzystują kierunek światła bezpośrednio na gałkę oczną. Każdego ranka i każdego wieczoru dzieci regularnie przez trzy minuty patrzą na urządzenia emitujące czerwone światło. „To jak mycie zębów dwa razy dziennie” – mówi okulista z Chin.

Eksperci wyrazili jednak obawy co do bezpieczeństwa takich urządzeń po tym, jak 12-letnia dziewczynka doznała uszkodzenia siatkówki po ich użyciu . ich.

tsn.ua

Exit mobile version