Site icon GEO Polityka

Rolnicy i prawnicy najczęściej zamykali swoje firmy w czasie wojny – badanie YC.Market

Na podstawie analizy, które sektory/regiony zaczęły intensywniej zamykać firmy podczas wojny na pełną skalę, analityk finansowy YouControl.Market Roman Kornilyuk obliczył dynamikę udziału poszczególnych sektorów w całkowitej liczbie firm oficjalnie skierowanych do likwidacja.

► Przeczytaj kanał telegramowy „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Kluczowe fakty

Według YC.Market w 2023 roku na Ukrainie zamknięto ponad 4 tysiące firm – to o połowę mniej zlikwidowanych firm niż przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę w 2021 roku.

W obwodach kijowskim, odeskim, dniepropietrowskim, lwowskim i kijowskim liczba zamkniętych firm w 2023 roku była najwyższa.

Jeśli przeanalizujemy dynamikę zamykania firm w czasie wojny, to obwody odeski, zaporoski i kijowski stały się regiony, w których intensywność likwidacji przedsiębiorstw wzrosła najbardziej. Oznacza to, że warunki biznesowe w regionach znacznie się pogorszyły.

Rynek usług prawnych najbardziej ucierpiał podczas inwazji na pełną skalę.

” Jeśli wśród 100 losowo wybrane ukraińskie firmy zbankrutowały. W 2021 r. kancelarii prawnych było zaledwie 2,3%, wówczas wśród wszystkich przedsiębiorstw zlikwidowanych w czasie wojny na pełną skalę sektor prawniczy stanowi już 4,7%” – wyjaśnił Korniluk.

Tendencja ta może wskazywać na wzrost koncentracji w tej dość rozdrobnionej branży: w warunkach wojennych większe szanse na przetrwanie miały duże kancelarie prawnicze.

Drugą branżą najbardziej dotkniętą przez wojnę było rolnictwo. Wśród liderów z ujemną dynamiką znalazły się takie branże, jak obsługa nieruchomości, instytucje medyczne i usługi finansowe.

Intensywność likwidacji firm na przestrzeni ponad dwóch lat wojny w branży wodociągowej, drzewnej, handlu detalicznego i hurtowego sektorów uległo zmniejszeniu.

„Przyczyn spadku udziału zamknięć przedsiębiorstw w tych branżach należy upatrywać w specyfice branży. Sferę wodociągów, budownictwo, gastronomię, a także duże sieci handlowe uważa się za infrastrukturę krytyczną, której potrzeba funkcjonowania nabiera nowego znaczenia w czasie wojny. Ponadto nie można lekceważyć roli sektora budowlanego w zakresie renowacji i renowacji” – zauważa Kornilyuk.

minfin.com.ua

Exit mobile version