Site icon GEO Polityka

Co to jest połączone wydobycie i pomocniczy dowód pracy

Opinia Każdy górnik jest zainteresowany zdobyciem jak największej liczby monet. Możesz więc wydobywać dwie kryptowaluty jednocześnie na jednym sprzęcie – proces ten nazywa się wydobyciem scalonym.

Algorytmy mieszające

Wydobywanie w uproszczeniu można sprowadzić do znalezienia prawidłowej wartości skrótu. Haszowanie to proces generowania danych wyjściowych o stałym rozmiarze z danych wejściowych o dowolnym rozmiarze przy użyciu wzorów matematycznych znanych jako funkcje mieszające. Różne kryptowaluty mogą używać tego samego algorytmu mieszającego. Na przykład popularny SHA-256 jest używany w Bitcoin, Bitcoin Cash, Peercoin, Namecoin i innych blockchainach.

W miarę jak kryptowaluty stawały się coraz bardziej powszechne, entuzjaści zadali logiczne pytanie: czy możliwe jest jednoczesne wyszukiwanie wartości skrótu dla dwóch kryptowalut w oparciu o ten sam algorytm mieszający na tym samym sprzęcie? Okazało się, że jest to całkiem możliwe.

Połączone wydobycie

Wydobywanie łączone to jednoczesne wydobywanie dwóch lub więcej kryptowalut na tym samym sprzęcie bez pogarszania ogólnej wydajności procesu. Zasadniczo górnik może wykorzystać swoją moc obliczeniową do jednoczesnego wydobywania bloków w wielu łańcuchach przy użyciu pomocniczego dowodu pracy (AuxPoW).

Co to jest AuxPoW

Ideą AuxPoW jest to, że pracę wykonaną na jednym blockchainie można wykorzystać na innym. Łańcuch bloków zapewniający dowód pracy nazywany jest „łańcuchem nadrzędnym”, a taki, który akceptuje dowód pracy z innego łańcucha, nazywany jest satelitarną księgą rozproszoną.

W tym procesie, po pierwsze, oba łańcuchy bloków muszą mieć ten sam algorytm mieszający. Po drugie, pomocniczy blockchain musi obsługiwać rozwiązanie AuxPoW. Wsparcie dla AuxPoW nie jest obowiązkowe dla nadrzędnego blockchainu, ponieważ praca jest wykonywana przede wszystkim dla niego i na jego zasadach. Dlatego w każdym przypadku zostanie ono uznane za ważne. Pytanie brzmi, czy wtórny łańcuch bloków jest skłonny zaakceptować pracę wykonaną dla innej księgi.

Zwykle w celu dodania lub usunięcia obsługi AuxPoW łańcuch bloków wymaga hard forku.

Jak działa scalone wydobycie

Załóżmy, że górnik wydobywa Bitcoin (który będzie nadrzędnym blockchainem) i inną kryptowalutę SHA-256 obsługującą AuxPoW, taką jak Namecoin (pomocniczy blockchainie).

W pierwszej kolejności tworzone są bloki transakcji dla obu kryptowalut. W bloku Bitcoin górnik dodaje transakcję zawierającą skrót odnoszący się do bloku Namecoin. Dzieje się tak, aby łańcuch bloków Namecoin mógł zaakceptować dowód pracy wykonanej na nadrzędnym łańcuchu bloków. Pełną specyfikację tego, co, jak i gdzie rejestruje się podczas łączonego wydobycia, można zbadać osobno.

Następnie następuje etap wydobycia czyli walidacji transakcji poprzez wprowadzenie ich do bloku, w którym górnik próbuje znaleźć poprawną wartość skrótu. Jeśli operacja się powiedzie, może nastąpić jedno z następujących zdarzeń:

  1. Blok został wydobyty na poziomie trudności sieci Bitcoin. Ponieważ poziom trudności, na którym wydobyto blok Bitcoin, jest wyższy niż poziom trudności Namecoina, górnik wydobywa blok w obu przypadkach, otrzymując w ten sposób obie nagrody za wydobycie.

  2. Blok wydobywany jest na poziomie trudności Namecoin (ale niższym niż poziom trudności Bitcoin). Namecoin jest w stanie zaakceptować dowód pracy, nawet jeśli górnikowi nie uda się wydobyć bloku w sieci Bitcoin, ale powstały skrót odpowiada poziomowi trudności Namecoina. W takim przypadku górnik otrzyma jedynie nagrodę za wydobycie Namecoin.

Funkcja bloków AuxPoW

W jaki sposób pomocniczy łańcuch bloków akceptuje dowód pracy z nadrzędnego łańcucha bloków? 

Rzecz w tym, że bloki AuxPoW posiadają dodatkowe pola danych (nagłówek bloku Bitcoin i zawarte w nim transakcje), które pokazują, że górnik, który stworzył ten blok faktycznie pracował na blockchainie nadrzędnym, a praca ta odpowiada poziomowi złożoności blockchainu pomocniczego, więc blok powinien zostać przyjęty.

Właśnie dlatego konieczna jest obsługa AuxPoW – w przeciwnym razie pomocniczy blockchain po prostu nie zrozumie, że praca wystarczająca do utworzenia bloku została w ogóle wykonana.

Rola Satoshiego Nakamoto

Koncepcję scalonego wydobycia zawdzięczamy twórcy Bitcoina – Satoshi Nakamoto zaproponował ją już w 2010 roku. Już w 2011 roku zostało to wdrożone w Namecoinie: w bloku 19 200 Namecoinów została aktywowana obsługa scalonego wydobycia, co umożliwiło jednoczesne wydobywanie bitcoinów i Namecoinów.

Za i przeciw połączonemu wydobyciu

Oprócz zwiększania dochodów górników, wydobycie stowarzyszone może zapewnić większe bezpieczeństwo małych łańcuchów bloków o niskim współczynniku mieszania, wykorzystując moc mieszania sieci Bitcoin lub innego większego łańcucha. Może to potencjalnie zmniejszyć prawdopodobieństwo ataków 51%, jeśli wystarczająca liczba górników zgodzi się na korzystanie z wspólnego wydobycia.

Z drugiej strony panuje opinia, że ​​wspólne wydobycie daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Zatem duża pula, która oczywiście bez względu na to, jak duża jest, nie może przytłoczyć sieci Bitcoin, w mniejszym łańcuchu z łatwością może osiągnąć 51%. A wtedy wspólne wydobycie może w rzeczywistości zmniejszyć bezpieczeństwo mniejszej sieci, zamiast je zwiększać.

Co można wydobywać w tym samym czasie

Używając algorytmu mieszającego SHA-256 w połączeniu z Bitcoinem, możesz wydobywać Lyncoin, Terracoin, Syscoin, Namecoin, Xaya, Emercoin, Myriadcoin, Podkładka.

W Scrypt możesz  jednocześnie wydobywaj Litecoin, Dogecoin, Dingocoin, Worldcoin, Earthcoin, Newyorkcoin, Myriadcoin, Viacoin.

Wyniki

Wydobywanie łączone umożliwia jednoczesne wydobywanie dwóch lub więcej kryptowalut. Wymaga to, aby miały one wspólny algorytm mieszający i aby wspierające je łańcuchy bloków obsługiwały protokół AuxPoW.

Источник: bits.media

Exit mobile version