Site icon GEO Polityka

Według dietetyków 4 najlepsze produkty prebiotyczne na odchudzanie

Który jeż jest prebiotykiem i pomaga schudnąć, Dzherelo: freepik. com < i class= "rbi rbi-twitter">

W miarę jak naukowcy dowiadują się więcej o mikrobiomie jelitowym, badania coraz częściej pokazują, że wysoki poziom „dobrych” bakterii jelitowych może mieć duży wpływ na ogólny stan zdrowia. Pomóc mogą w tym prebiotyki i probiotyki, które można pozyskać z pożywienia lub suplementów. Prebiotyki różnią się od probiotyków tym, że pozostają w jelitach i stanowią pożywienie dla mikroflory jelitowej. Ale jaki rodzaj pożywienia jest prebiotykiem?

TreśćJaki pokarm jest prebiotykiem i pomaga schudnąć: czosnek i cebula? FasolaJaki pokarm jest prebiotykiem i pomaga schudnąć: owiesNiedojrzałe banany

Chociaż nie ma „idealnej żywności prebiotycznej”, która sama w sobie doprowadzi do całkowitej utraty wagi, istnieją pokarmy, które zwiększają spożycie błonnika i białka roślinnego, co pomaga uzyskać uczucie sytości, a tym samym prowadzi do zmniejszenia całkowitego spożycia. Opowie Ci o nich WomanEL.

Jakie pokarmy są prebiotyczne i pomagają schudnąć: czosnek i cebula

Czosnek i cebula są łatwe do dodania do diety, ponieważ mogą można używać do dodawania smaku szerokiej gamie potraw.

„Czosnek zawiera związek prebiotyczny zwany fruktooligosacharydami. Pomagają schudnąć, zmniejszając stany zapalne i wspierając zdrowie metaboliczne” – mówi dietetyczka Michelle Rutenstein. Tymczasem cebula jest bogata w prebiotyczną inulinę, która pozostaje w jelitach i pomaga stymulować wzrost bifidobakterii i pałeczek kwasu mlekowego.

Czosnek i cebula są nie tylko bogate w prebiotyki. Wykazano również, że zmniejszają masę ciała, wskaźnik masy ciała (BMI), obwód talii, ciśnienie krwi, a nawet poziom trójglicerydów.

Fasola

Fasola – więcej jeden prebiotyczny pokarm, który możesz dodać do swojej diety, jeśli Twoim ostatecznym celem jest utrata wagi, Źródło: freepik.com

Prawie wszystkie rośliny strączkowe z rodziny strączkowych są bogate w prebiotyki, w tym ciecierzyca, czarna fasola, edamame i soczewica. „Są bogate w białko i błonnik i mają niski indeks glikemiczny. Pomaga to zachować uczucie sytości i utrzymać zdrowy poziom cukru we krwi” – ​​mówi dietetyk Shelley Balls. „Wykazano, że spożywanie roślin strączkowych zmniejsza poziom tkanki tłuszczowej i otyłość brzuszną w porównaniu do osób, które nie spożywają fasoli.”

Jaki pokarm jest prebiotykiem i pomaga schudnąć: owies

Pełnoziarniste owies zawiera fitochemikalia, które działają jak prebiotyki w przewodzie pokarmowym. Ale na tym nie kończy się utrata masy ciała i szersze korzyści zdrowotne.

Owies jest wypełniony zarówno nierozpuszczalnym, jak i rozpuszczalnym błonnikiem, który nie tylko pomaga promować zdrowie jelit. Utrzymuje uczucie sytości na dłużej, dostarcza przeciwutleniaczy, pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i pomaga w utrzymaniu regularnych wypróżnień. Owies jest uważany za złożony węglowodan lub całe ziarno, które stanowi ważny element dobrze zbilansowanej diety sprzyjającej utracie wagi i ogólnemu zdrowiu.

Niedojrzałe banany

Rutenstein zaleca również spożywanie niedojrzałych bananów jako prebiotyku. Dzieje się tak dlatego, że banany przed dojrzewaniem zawierają więcej błonnika prebiotycznego zwanego skrobią oporną, który hamuje trawienie w jelicie cienkim i fermentację w jelicie grubym.

„Niedojrzałe banany zawierają duże ilości skrobi opornej. Może pomóc w utracie wagi, omijając trawienie w jelicie cienkim i regulując apetyt” – wyjaśnia.

Niedawno omawialiśmy wirusowy sposób na utratę wagi – 25/5/25. Dowiedz się, co to jest i dlaczego może działać!

Źródło informacji

Exit mobile version