Site icon GEO Polityka

Tym razem nie z Sahary: Ukrainę znów okryje burza piaskowa – kiedy się spodziewać

Twitter LinkedIn

Któregoś dnia na Ukraińców znów zawita kurz.

Taką informację przekazały Fakty, podaje URA-Inform.  

Prognosta Ukraińskiego Centrum Hydrometeorologicznego Natalia Ptukha powiedziała, że ​​tym razem pył nie pochodzi z Sahary, ale z terytorium Azji Środkowej ‚ z niziny kaspijskiej.

– Swoją drogą, nie nazywamy tego burzą. Chmura pyłu powstała w związku z występowaniem w tych partiach, na nizinie kaspijskiej, lokalnych zjawisk meteorologicznych. Na przykład front atmosferyczny przeszedł przez niektóre obszary piaszczyste, w związku z czym pył i piasek przedostały się do górnych warstw atmosfery” – zauważyła Natalya Ptukha.

Według synoptyka pogody: 27 maja pył z Niziny Kaspijskiej dotrze do południowo-wschodnich obwodów Ukrainy. 28 i 29 maja chmura „przeniesie się” do regionów centralnych, północnych i lekko zachodnich. Najmniej kurzu będzie na północno-wschodniej Ukrainie ̵ Obwód czernihowski i sumski.

Jednocześnie Ptukha ostrzegł, że pojutrze w większości regionów Ukrainy będzie padać deszcz. Dlatego cały ten pył będzie intensywnie wymywane z warstw atmosfery. Synoptyk zapewnił jednak, że deszcze z pyłem nie stanowią żadnego zagrożenia.

Natalya Ptukha radzi osobom podatnym na choroby dróg oddechowych lub oczu zamykanie okien, aby w domach mniej osiadał kurz i spędzanie mniej czasu na dworze .

Przypominamy, że według wcześniejszych doniesień nad Ukrainą przeszło wielometrowe tornado (wideo).

Źródło informacji

Exit mobile version