Ministrowie finansów G7 poparli pomysł udzielenia Ukrainie pożyczki zabezpieczonej wpływami z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia finansowania Kijowa po 2024 roku. Pisze o tym „European Prawda”, podając link do „Financial Times”.
►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Co wiadomo
Dyskusja ministerialna toczyła się w oparciu o propozycję USA, rozesłaną w przeddzień spotkanie we włoskim mieście Stresa w sprawie ekstradycji Ukrainie pożyczki w wysokości około 50 miliardów dolarów, która zostanie spłacona z wpływów z aktywów rosyjskiego banku centralnego w wysokości około 190 miliardów euro.
Jak wynika z projektu komunikatu, ministrowie stwierdzili, że „poczynili postępy” w badaniu możliwości „wycofania” dochodów. Dodali, że przywódcom G7 zostaną przedstawione opcje dotyczące struktury środków finansowych na czerwcowy szczyt.
Zadeklarowali także, że będą w dalszym ciągu wywierać presję na Chiny, aby obciąły dotacje przemysłowe, które ich zdaniem wypychają zachodnich konkurentów z rynku biznesem i stwierdził, że wdrożenie najważniejszej globalnej umowy podatkowej od ponad stulecia jest „najwyższym priorytetem”.
Przeczytaj: Bank Światowy zgadza się zarządzać funduszem pożyczkowym G7 dla Ukrainy o wartości 50 miliardów dolarów
G7 – grupa gospodarek rozwiniętych, w skład której wchodzą wszyscy główni zachodni sojusznicy Ukrainy – stara się zapewnić Kijowowi finansowanie po roku, kiedy Po obu stronach Atlantyku odbędą się kluczowe wybory.
Według osób zaznajomionych z negocjacjami wiele szczegółów pożyczki nie zostało jeszcze uzgodnionych, w tym kwota, kto ją udzieli i w jaki sposób będzie gwarantowana w przypadku niewykonania zobowiązań przez Ukrainę lub w przypadku braku przychodów.
Według jednego z urzędników Europejczykom szczególnie zależy na „sprawiedliwym podziale ryzyka”, obawiając się, że Europa poniesie ciężar ryzyka finansowego i prawnego oraz działań odwetowych ze strony Rosji, gdyż większość aktywów zlokalizowana jest na kontynencie.< /p>
Przypomnijmy
W tym tygodniu UE oficjalnie zatwierdziła plan wykorzystania odsetek od zamrożonych rosyjskich aktywów, co według niej może przynieść Ukrainie do trzech miliardów euro rocznie.
W lutym Stany Zjednoczone argumentowały, że kraje G7 powinny całkowicie przejąć zamrożone aktywa, ale później porzuciły ten pomysł ze względu na obawy sojuszników, że mogłoby to stworzyć niebezpieczny precedens prawny i że Rosja może zastosować odwet.
Jak napisało Ministerstwo Finansów, Ukraina mogłaby otrzymać pożyczkę w wysokości 50 mld dolarów, a środki na ten cel mogłyby pochodzić z przejętych rosyjskich aktywów. O tym oświadczyła sekretarz skarbu USA Janet Yellen w wywiadzie dla Sky News.
- Gospodarka