Site icon GEO Polityka

Dywidendy od największych spółek świata wyniosły rekordową kwotę 339 miliardów dolarów

Łączny wolumen dywidend wypłaconych przez największe spółki świata w pierwszym kwartale wyniósł rekordową kwotę 339,2 miliarda dolarów, czyli o 2,4% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, jak wynika z badania brytyjskiej firmy Janus Henderson Investors.

►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Liderami wzrostu były amerykańskie firmy, które mają dość środków pieniężnych i są gotowi rozdysponować ich część wśród akcjonariuszy. W okresie styczeń-marzec ich wypłaty dywidend wzrosły o 7% do 164,3 miliardów dolarów, co również jest najwyższym wynikiem w historii.

Należą do nich Microsoft Corp., Apple Inc., JPMorgan Chase & Co., Chevron Corp., Johnson & Johnson i Verizon Communications. Ponadto spółka Costco Wholesale wypłaciła w styczniu specjalną dywidendę w wysokości około 6,7 miliarda dolarów (15 dolarów na akcję), oprócz swoich regularnych płatności.

Nowe spółki dołączyły do ​​tych, które konsekwentnie zwracają pieniądze akcjonariuszom, takie jak Meta i telekomunikacja T-Mobile. Ponadto spółka Walt Disney Co., która w związku z pandemią Covid-19 zawiesiła wypłatę dywidendy w 2020 r., ogłosiła wznowienie wypłaty dywidendy półrocznej.

Przeczytaj: Trzy najlepsze akcje o stopie dywidendy przekraczającej 6%

„Wzrost dywidend w USA pozostaje wyjątkowo silny, ponieważ spółki starają się zrównoważyć nakłady inwestycyjne, potrzeby finansowe i wypłaty dla akcjonariuszy poprzez dywidendy i wykupy akcji przy wyższym oprocentowaniu”. stopy procentowe” – zauważa Amber Milam z Janus Henderson.

Europejscy giganci farmaceutyczni Novartis i Roche stali się największymi płatnikami dywidend na świecie w okresie styczeń-marzec, osiągając odpowiednio 8,6 miliarda dolarów i 7,6 miliarda dolarów. Jednocześnie Microsoft i Apple, które wypłaciły najwięcej dywidend za 2023 rok, spadły odpowiednio na czwarte i ósme miejsce.

Chińska firma Alibaba zadebiutowała w rankingu Janusa Hendersona, wypłacając niecałe 2,6 miliarda dolarów i 20. miejsce, podaje MarketWatch.

Eksperci przewidują, że do końca 2024 roku łączny wolumen wypłacanych dywidend na świecie wzrośnie o 5% – do rekordowego poziomu 1,72 biliona dolarów.< /p>

minfin.com.ua

Exit mobile version