Site icon GEO Polityka

Putin przygotowuje się do nowej wojny: po co mu do tego Ukraina?

Twitter LinkedIn

Amerykański Instytut Badań nad Wojną zauważył, że Rosja przygotowuje się obecnie do nowej możliwej wojny.

Informacja ta została podana przez ISW i raporty URA-Inform.  

Według analityków Federacja Rosyjska przygotowuje się do prawdopodobnej wojny konwencjonalnej z NATO, a Kreml prawdopodobnie uzna wszystko inne niż kapitulacja Ukrainy za egzystencjalne zagrożenie dla zdolności Rosji do prowadzenia takiej wojny.

Oni zauważyło, że rosyjscy przywódcy wojskowi planujący wojnę przeciwko NATO musieliby założyć, że Ukraina może przystąpić do takiej wojny w imieniu Sojuszu, niezależnie od statusu członkowskiego Ukrainy.

Front NATO wzdłuż całej zachodniej granicy Rosji z Europą stwarza poważne wyzwania dla rosyjskiej armii, jak wcześniej ocenił ISW, natomiast porażka na Ukrainie umożliwiłaby Rosji rozmieszczenie swoich sił wzdłuż całej wschodniej flanki Europy od Morza Czarnego po Finlandię.

„Rosyjskie zwycięstwo na Ukrainie nie tylko wyeliminowałoby zagrożenie ze strony Ukrainy jako potencjalnego przeciwnika podczas ewentualnej wojny konwencjonalnej z NATO, ale także zapewniłoby Rosji dodatkowe zasoby i ludzi do zaangażowania się w konfrontację z NATO na dużą skalę” – dodał. 8212; czytamy w raporcie ISW.

Bez względu na to, jak zwycięstwo Rosji podzieli Ukrainę na rosyjską aneksję i kontrolowane przez Kreml marionetkowe państwo, które nastąpi po pożądanej przez Putina zmianie reżimu, Rosja zyska dostęp do kolejnych milionów ludzi, których mógłby przyciągnąć do służby wojskowej, a także do większości ukraińskich zasobów i potencjału przemysłowego.

” Dlatego Putin i Kreml prawdopodobnie postrzegają zwycięstwo na Ukrainie jako warunek niezbędny do prowadzenia wojny z NATO, a wszelkie zawieszenie broni lub wynegocjowane porozumienie przed całkowitą kapitulacją Ukrainy jako tymczasową pauzę w swoich wysiłkach zmierzających do zniszczenia niepodległego państwa ukraińskiego” – zauważają analitycy.

Przypomnijmy, że wcześniej informowano, że Putin i Łukaszenka złożyli oświadczenie dotyczące legitymizacji Zełenskiego: szczegóły.

Źródło informacji

Exit mobile version