Site icon GEO Polityka

Kulinarne legendy: 5 kobiet, które zmieniły pojęcie kuchni i gastronomii

Legendy kulinarne. Dzherelo: pinterest.com < /i>

Od czasów starożytnych kobiety musiały walczyć o swoje miejsce wśród szefów kuchni, ponieważ haute cuisine jest zdominowana przez mężczyzn. Stereotypy społeczne są niezwykle trwałe, ale wśród kobiet istnieją też prawdziwe legendy kulinarne – mówi WomanEL.

Treść< i class="rbi rbi-angle-down">Hannah Glass Olga FrancoFanny FarmerFrançoise FayolleAgnes MarshallLegendy kulinarne. Źródło: pinterest.com

Hannah Glass

Hannah Glass urodziła się w marcu 1708 roku jako córka właściciela ziemskiego z Northumberland i jego kochanki. W wieku 16 lat, po śmierci macochy, Hannah uciekła z 30-letnią Irlandką podległą Essex.

Trwałe trudności finansowe zmusiły ją do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu. Anna sprzedała popularny wówczas eliksir zdrowia o nazwie Eliksir Duffy'ego, aby wesprzeć finansowo swoją rodzinę.

Oryginalne receptury Anny Glass odniosły znaczący sukces. Źródło: pinterest.com

W 1747 roku pewna kobieta opublikowała swoją pierwszą książkę kucharską „Sztuka gotowania: proste i proste”. Książka stała się najlepiej sprzedającą się książką kucharską XVIII wieku i była wielokrotnie wznawiana.

Większość przepisów została skopiowana z innych źródeł, ale jej oryginalne przepisy odniosły znaczący sukces. Pierwszy znany angielski przepis na curry, trzy przepisy na pilaw i pierwsza wzmianka o wanilii w kuchni angielskiej to zasługa Hannah.

Po raz pierwszy wprowadziła także do angielskiej tradycji kulinarnej wykorzystanie galaretek, lodów i pomidorów. Termin „pudding Yorkshire” po raz pierwszy pojawił się w druku dzięki Hannah Glass.

Olga Franko

Olga Bilewicz urodziła się 24 lipca 1896 roku na obwodzie lwowskim w rodzinie księdza. Z wykształcenia jest nauczycielką języka ukraińskiego, ale od najmłodszych lat uwielbiała eksperymentować w kuchni. W 1019 roku Olga została żoną syna Iwana Franki, Piotra.

Pierwsza ukraińska kuchnia ogólnopraktyczna.” Źródło: pinterest.com

Jej nazwisko zna każdy koneser kuchni ukraińskiej. Kobieta stała się nie tylko kucharką, ale także strażniczką autentycznych przepisów, skarbnicą wiedzy o smakach i tradycjach ukraińskiej kuchni. Razem z mężem Piotrem tworzyła kulinarne arcydzieła, łamiąc obowiązujące wówczas stereotypy płciowe.

Wydana w 1929 roku „Pierwsza ukraińska kuchnia ogólnopraktyczna” stała się nie tylko książką kucharską, ale swego rodzaju encyklopedią ukraińskiego smaku. Olga Franko zebrała przepisy z różnych części kraju, zachowując oryginalność każdego regionu. Jej książka to nie tylko instrukcja przygotowywania potraw, ale także fascynująca opowieść o ukraińskich tradycjach, świętach i zwyczajach.

Innym znanym dziełem jest „Kuchnia narodowa” (Lwów, 1937). Struktura tej publikacji różni się od „Kuchni Praktycznej” – serwuje gotowe zestawy śniadaniowe, obiadowe i kolacyjne zgodne z porami roku.

Jej dania zawsze były nie tylko smaczne, ale i zdrowe, bo wierzyła, że ​​jedzenie powinno dawać nie tylko przyjemność, ale i zdrowie. Olga Franko przeżyła 90 lat, stając się symbolem długowieczności i mądrości życia. Jej wielokrotnie wznawiana książka do dziś pozostaje źródłem inspiracji dla kucharzy i wszystkich, którzy pragną poznać głębię kuchni ukraińskiej.

Fanny Farmer

Fanny Farmer urodziła się w marcu 1857 roku w Bostonie. Wprowadziła system precyzyjnych odmiarów w filiżankach i łyżkach, który stał się standardem w kuchni amerykańskiej. Fanny Farmer opublikowała swoją najsłynniejszą książkę, The Boston Cooking School Cookbook, w 1896 roku.

Legendy kulinarne: książka kucharska bostońskiej szkoły gotowania. Źródło: pinterest.com

W tej książce kobieta szczegółowo wyjaśniła kulinarne doświadczenia amerykańskiej klasy średniej. Książka była rewolucyjna, ponieważ jako pierwsza wprowadziła system miar w filiżankach i łyżkach.

W 1902 roku Farmer założyła własną Szkołę Gotowania Pani Farmer. Opracowała także koncepcje dietetyczne dla osób chorych i niedołężnych, cieszące się uznaniem środowiska medycznego. Fanny Farmer była jedną z pierwszych specjalistek kulinarnych zaproszonych na wykłady w Harvard Medical School.

Françoise Fayol

Françoise Fayol urodziła się w 1865 roku we wsi Auveron w dużej rodzinie chłopskiej. Jak to było wówczas w zwyczaju, jeszcze jako nastolatka została wysłana z domu, aby samodzielnie zarabiała pieniądze. Udało jej się zostać pierwszą kobietą-kucharzem, która zyskała światową sławę.

Françoise Fayol została pierwszą kobietą-kucharzem, która zdobyła światową sławę. Źródło: pinterest.com

Restauracja Françoise była tak sławna, że ​​smakosze z różnych krajów przyjeżdżali specjalnie, aby degustować jej dania. Jest autorką jednej z klasycznych wersji dania francuskiej haute cuisine i właściwie założycielką lyońskiej tradycji kulinarnej.

W menu od momentu jego otwarcia aż do zakończenia sezonu w życiu Françoise, zwanej Matką Fayol, było tylko pięć dań:

I oczywiście wszelkiego rodzaju sery…

Agnes Marshall

Agnieszka urodziła się w 1855 roku i przez 50 lat swojego życia osiągnęła wiele. Założyła własną szkołę gotowania, napisała cztery książki kucharskie, wydawała własny tygodnik The Table, prowadziła krajową agencję, opatentowała projekt superszybkich lodów i podróżowała po całej Anglii, prowadząc kursy mistrzowskie.

Agnes Marshall wiele osiągnęła w ciągu 50 lat swojego życia. Źródło: pinterest.com

Mrożone desery przyniosły Agnieszce największą sławę, przez co została później nazwana „królową lodów”. Jej przepisy na lody sięgały od wanilii i wiśni po szpinak, homar, chleb żytni, curry i foie gras (w kształcie kaczki).

Agnes Marshall wprowadziła publiczne zajęcia z gotowania, które pomogły spopularyzować jej książki i wynalazki kulinarne. Była także pierwszą żniwiarką, która opatentowała urządzenie do szybkiego robienia lodów, co znacznie wyprzedziło swoje czasy.

Wcześniej rozmawialiśmy o kobietach zmieniających świat: tutaj znajdziesz inspirację dla historii sukcesu.

Źródło informacji

Exit mobile version