Site icon GEO Polityka

ISW wyjaśniło, dlaczego Putin zmienił retorykę i zaczął wzywać do zawieszenia broni na Ukrainie

Dzień wcześniej w zagranicznych mediach pojawiła się informacja – kremlowski tyran Władimir Putin ogłosił gotowość do negocjacji w sprawie zawieszenia broni z Ukrainą, oferując w zamian uznanie Moskwy kontroli nad wcześniej okupowanymi terytoriami.

11 0

Zdjęcie – kremlin.ru

O tym, że Najwyraźniej kraj agresor stara się wykorzystać każdą przerwę w wojnie, w tym „zawieszenie broni”, w celu wzmocnienia przygotowań do kolejnych kampanii ofensywnych na Ukrainie, w tym nowych prób zniszczenia ukraińskiej państwowości – pisze NBN, powołując się na Instytut ds. Studium wojny (ISW).

Analitycy ISW przypomnieli, że oprócz rozpętania obecnej wojny Federacja Rosyjska w 2014 roku najechała Krym i Donbas, naruszając całą listę międzynarodowych zobowiązań Moskwy dotyczących poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej kraju, po prostu ignorując własne uznanie Ukrainy za niepodległego państwa w 1991 a także warunki podpisanego Memorandum Budapeszteńskiego z 1994 w którym Kreml zobowiązał się do przestrzegania wszelkich właściwych norm.

Biorąc pod uwagę opisane powyżej doświadczenia historyczne, Kijów nie ma powodu wierzyć — Moskwa będzie szanować wszelkie nowe porozumienia zobowiązujące Federację Rosyjską do nienaruszania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Ponadto zawieszenie broni dałoby Federacji Rosyjskiej szansę na odbudowę wyczerpanych sił, w tym na przyciągnięcie dodatkowych zasobów ludzkich w celu ekspansji na dużą skalę i reformy systemu, zamiast walczyć na Ukrainie. Wszystkie te czynniki pozwoliłyby Rosji na rozbudowę potencjału swojego kompleksu wojskowo-przemysłowego bez ograniczeń związanych z bieżącymi potrzebami operacyjnymi.

Ponadto Instytut Studiów Wojennych jest przekonany, że Kreml będzie w stanie wykorzystać zawieszenie broni do przeszkolenia armii oraz fundusze, które w przyszłości posłużą do „dostosowania” reżimu, demilitaryzacji i kontynuowania podboju Ukrainy.

Jednak zawieszenie broni, pomimo otwarcia identycznych możliwości rozwiązanie przez Ukrainę kwestii przeformułowania Sił Zbrojnych Ukrainy i rozwoju przemysłu obronnego w kontekście „zamrożenia” frontu osłabi międzynarodowe wsparcie dla Kijowa, czyniąc tę ​​wojnę „mniej pilną i ważną dla Zachodu”, ”, pozwalając Federacji Rosyjskiej wyprzedzić armię ukraińską w przygotowaniach do wznowienia działań wojennych.

Wcześniej pisaliśmy o fakcie, że ISW obaliło „sukcesy” Federacji Rosyjskiej  w obwodzie charkowskim.

nbnews.com.ua

Exit mobile version