Site icon GEO Polityka

Gubernator Centralnego Banku Indii: „Kryptowaluty to modne hasło dotyczące oszustw pieniężnych”

Bank Rezerw Indii (RBI) wezwał inwestorów detalicznych do powstrzymania się od inwestowania w aktywa cyfrowe. Według regulatora ekosystemowi kryptowalut brakuje przejrzystości, stabilności i jasnych zasad regulacyjnych.

Bank Centralny Indii ostrzegł, że wiele projektów kryptowalutowych może grozić załamaniem finansowym, gdyż z powodu braku regulacji inwestorzy nie mogą liczyć na środki zabezpieczające przed możliwymi stratami pieniężnymi. Badacze Banku Centralnego podkreślili, że zainteresowanie użytkowników kryptowalutami wynika z motywów spekulacyjnych, a nie możliwości wykorzystania kryptowalut do dokonywania przelewów i płatności.

Gubernator RBI Shaktikanta Das zauważył, że niektóre kryptowaluty mogą być zabezpieczone aktywem bazowym: walutą rządową lub metalami szlachetnymi. Jeśli jednak aktywem bazowym jest inny niestabilny zasób cyfrowy, któremu brakuje wsparcia banku centralnego, może nastąpić kryzys w przestrzeni kryptograficznej. 

Das zauważył, że zdecentralizowane finanse (DeFi) w dalszym ciągu ewoluują i ściślej współdziałają z tradycyjnym systemem finansowym. Dlatego należy dokładnie przeanalizować ryzyko związane z DeFi.

„Aktywa kryptograficzne i prywatne kryptowaluty – te terminy są obecnie modne do opisania działań, które w 100% przypadków stanowią spekulacje pieniężne i oszustwa” – powiedział Das.

Kryptowaluty w Indiach nadal nie są uregulowane, dlatego pod koniec ubiegłego roku RBI zaproponowało ich całkowity zakaz. Jednocześnie rząd Indii wspiera blockchain i bada możliwość uruchomienia cyfrowej rupii (CBDC). Testowanie CBDC w Indiach rozpoczęło się pod koniec 2022 r., a Das przytoczył kluczowe cechy cyfrowej waluty Banku Centralnego, takie jak anonimowość, łatwość obsługi, duże prędkości rozliczeń i tanie transakcje. W maju 2023 r. RBI włączył jeszcze więcej banków komercyjnych do pilotażowych testów cyfrowej rupii.

Источник: bits.media

Exit mobile version