W niektórych obszarach spodziewany jest znaczny wzrost cen.
Ukraiński rząd wielokrotnie ostrzegał, że taryfy za podstawowe media, takie jak ogrzewanie, prąd i gaz, pozostaną niezmienione do końca sezonu grzewczego. Sezon grzewczy zakończył się w marcu, więc ukraińskich konsumentów czekają „niespodzianki” taryfowe.
TSN.ua zebrało wszystko, co wiadomo na temat wzrostu taryf dla ludności i co jeszcze zmiany czekają Ukraińców
Taryfa za energię elektryczną
Taryfa za energię elektryczną może wzrosnąć na Ukrainie. Zdaniem szefowej podkomisji Rady Bezpieczeństwa Energetycznego Victorii Grib podwyżka może być dwukrotnie większa.
„Słyszymy od rządu, że cła wzrosną. Cła dla ludności nie są na poziomie poziomie kosztów” – stwierdziła Victoria Grib.< /p>
Podkreśliła, że Rada postara się zrobić wszystko, aby ludzie mieli możliwość płacenia taryfy. W związku z tym odbędzie się rozmowa z rządem i partnerami międzynarodowymi na temat dotacji i utworzenia funduszu wsparcia energetycznego dla najsłabszych grup społeczeństwa.
W jej opinii wszystko będzie zależeć od stanu energetyki system. Jeśli nie będzie światła, wykorzystane zostaną generatory, w którym to przypadku kilowat będzie kosztować 4-5 razy więcej niż obecnie. Jeśli zwrócisz się o pomoc doraźną z UE, będziesz musiał zapłacić kilka razy więcej.
21 maja wiceminister energii Nikołaj Kolesnik powiedział, że resort nie wie jeszcze, jaka będzie taryfa za prąd od czerwca. Według niego obecnie naliczane są różne ceny prądu dla ludności.
- Przeczytaj także: Narodowy Bank przewidział koszty usług komunalnych na Ukrainie
Przypominamy, że od lata 2023 roku na Ukrainie obowiązuje taryfa w wysokości 2,64 UAH za kilowatogodzinę bez uwzględnienia wielkości zużycia. Wcześniej ceny były niższe i różniły się w zależności od wielkości konsumpcji.
Generalnie eksperci uważają, że w tym roku taryfa nie zostanie podniesiona do 6 UAH za kWh, o czym stale się dyskutuje. Byłby to kolejny szok dla konsumentów i prowadziłby do dalszego wzrostu zadłużenia, które już jest niejasne.
Według szefa Związku Konsumentów Usług Komunalnych Olega Popenko, najprawdopodobniej podwyżka taryfy nastąpi miejsce w maju-czerwcu, a wcześniej na poziomie około 3,5-4 UAH za kWh.
Gaz: trzecia opłata i możliwa zmiana taryfy dla ludności
Formalnie cena gazu nie wzrosła: 98% ukraińskich odbiorców gazu w gospodarstwach domowych, będących klientami ukraińskiej spółki gazowniczej Naftogaz, w dalszym ciągu kupuje paliwo po gwarantowanej cenie 7,96 UAH za metr sześcienny. Jednak od lutego część konsumentów nadal płaci więcej ze względu na pojawienie się trzeciej płatności za gaz.
Eksperci nie wykluczają, że po zakończeniu ogrzewania sezonie cena gazu może wzrosnąć do 10-11 UAH za metr sześcienny.
Ceny dostaw wody
Krajowa Komisja ds. Państwowych Regulacji Energii i Usług Komunalnych (NCRECU) ogłosiła planowaną aktualizację stawek za zaopatrzenie w wodę i kanalizację. Podwyżkę ceł tłumaczy się długotrwałym niedofinansowaniem przedsiębiorstw wodociągowych, które pogłębiło się także w wyniku wojny na pełną skalę na Ukrainie.
Planowano dokonać przeglądu kosztów kanalizacji i wodociągów w zeszłym roku, ale zostało przełożone. Jednak problemy przedsiębiorstw wodociągowych nie zniknęły: rosnące taryfy za prąd, zadłużenie konsumentów, podniesienie płacy minimalnej. Dlatego lokalne przedsiębiorstwa wodociągowe planują dwustopniową podwyżkę cen wody.
Gabinet Ministrów planuje podwyżkę podatku VAT i cła wojskowego< /h3>
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy ozwiększeniu cła wojskowegooraz podatku od towarów i usług. Pisze o tym „Forbes”, powołując się na anonimowych deputowanych z bloku finansowo-gospodarczego ukraińskiego parlamentu oraz urzędnika.
Planowane jest wprowadzenie podatku wojskowego dla przedsiębiorców indywidualnych, zwiększając go z obecnych 1,5% do 5%. Podwyżka podatku VAT przewidywana jest na poziomie 2-3%.
Główną przyczyną prawdopodobnej podwyżki podatków jest szacunkowy wzrost potrzeb wojskowych Ukrainy wahać się w granicach 400-500 miliardów hrywien.
Według wyliczeń publikacji podniesienie stawki podatku wojskowego z 1,5% do 5% dla pracowników najemnych (bez uwzględnienia wprowadzenia podatku wojskowego dla indywidualnych przedsiębiorców) mogłoby przynieść „dodatkowe” 90–100 miliardów hrywien rocznie skarb państwa.
Ukraina przygotowuje nowe podatki dla indywidualnych przedsiębiorców: kto będzie musiał je zapłacić
Ponieważ Ukraina wydaje większość swoich środków na obronność, budżet Ukrainy potrzebuje dodatkowych dochodów. Dlatego też Gabinet Ministrów przygotowuje już projekt ustawy wprowadzającej podatek dla przedsiębiorców indywidualnych (PE). Powiedział to podczas teletonu szef komisji finansowej Rady Najwyższej Daniil Getmantsev.
Wyjaśnił, że Ministerstwo Finansów pracuje nad zwiększeniem dochodów budżetu państwa o 44 miliardy hrywien.
„Mówimy o podwyższeniu datku wojskowego, wprowadzając daninę wojskową dla indywidualnych przedsiębiorców , które dziś nie płacą legalnym płatnikom jednolitego podatku za określone rodzaje transakcji – obrót nieruchomościami, biżuterią i inne” – powiedział.
Tymczasem agencja Interfax-Ukraine podała 4 marca, że uruchomienie dodatkowych dochodów budżetu państwa na 2024 rok przewiduje działania zwiększające wpływy z wojska, akcyzy oraz wprowadzenie miesięcznych wpłat zaliczek na podatek dochodowy przez przedsiębiorstwa. Mówimy w szczególności o tych, którzy działają w detalicznym obrocie paliwami.
Ponadto Gabinet Ministrów podjął decyzję o zbliżeniu ustawodawstwa ukraińskiego do prawodawstwa europejskiego i zatwierdził projekt ustawy o zmianie Ordynacji podatkowej. Podjęto decyzję o podwyższeniu akcyzy na alkohol i paliwa silnikowe.
Zmiany zapowiedział przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej Taras Melnichuk.
Projekt przewiduje zbliżenie stawek podatku akcyzowego do minimalnego poziomu obowiązującego w Unii Europejskiej.
Proponuje się zdefiniowanie pojęcia „produkty pośrednie”, takie jak wina i inne napoje fermentowane, których rzeczywista zawartość alkoholu etylowego jest większa niż 1,2% obj., ale mniejsza niż 22% obj. alkoholu etylowego.
Przewiduje się podwyżkę stawki podatku akcyzowego z 8,42 UAH do 12,23 UAH za litr – o 3,81 UAH. dla półproduktów.
Również od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. (włącznie) podawany jest harmonogram rocznych podwyżek stawek, uwzględniający ogólną różnicę stawek na dzień 1 stycznia, 2028 oraz stawki podatku akcyzowego, uzgodnione w obowiązującym prawie.
Przypomnijmy, że Ukraińcy odzyskują pieniądze za jedno z mediów: jak to zrobić – przeczytaj aktualności.< /strong>