Site icon GEO Polityka

Dlaczego tak bardzo boimy się, że zostaniemy skrytykowani w pracy i jak sobie z tym poradzić?

Jak reagować na krytykę ze strony przełożonych, Dzherelo: freepik.com< /span>

Nic nie sprawi, że jako dorosły będziesz pragnął, aby ziemia cię pochłonęła bardziej, niż nagana. Niezależnie od tego, czy pochodzi od partnera, rodzica (tak, czasami to się czasami zdarza), czy przyjaciela, otrzymywanie nagany za swoje zachowanie nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, bez względu na to, jak bardzo jest konieczna. Tak, wszyscy popełniamy błędy, ale to nie ułatwia radzenia sobie z konsekwencjami, szczególnie w naszej karierze. Jak pokonać niepokój przed szefem, jeśli zrobiłeś coś złego?

TreśćDlaczego w ogóle odczuwamy ten strach przed wypowiedzeniem? Istnieje jednak inna reakcja na krytykę. Jak pokonać niepokój przed przełożonymi i strach przed wyrzuceniem?

WomanEL podzieli się opiniami dwóch ekspertów ds. przywództwa na temat tego, gdzie. skąd może wynikać to uczucie i, co ważne, jak można je pokonać.

Dlaczego w ogóle odczuwamy strach przed tym, że ktoś nas skrytykuje?

To, dlaczego wpadamy w panikę, gdy ktoś nas hejtuje, zależy w dużej mierze od tego, jak baliśmy się krytyki ze strony rodziców, Źródło: freepik.com

Krytyka ze strony menedżera wywołuje poczucie wstydu, podobne do bycia wysłanym do gabinetu dyrektora. Możemy bać się, że ich rozczarujemy lub sprawimy im niezadowolenie, albo może przyjmiemy postawę obronną, jeśli nasze zachowanie zostanie skrytykowane. W pracy chcemy być najlepszą wersją siebie. Kiedy więc popełnimy błąd i zostaniemy za to wezwani, może to zapoczątkować spiralę spadku zaufania do naszych umiejętności lub osobowości.

Nick Kinley i profesor Shlomo Ben-Hur, eksperci w zakresie przywództwa, wyjaśniają, że niezależnie od tego, jak spokojni i opanowani staramy się zachować w chwilach wyrzutów, wszyscy mamy instynktowne wewnętrzne reakcje emocjonalne. Nieuchronnie wpływają na to, jak reagujemy. A w przypadku starszych pracowników, gdzie stawka jest jeszcze wyższa, nasza reakcja jest zwykle przesadzona. Przecież zależy to nie tylko od tego, jak w ogóle traktujemy krytykę, ale także od tego, jak traktujemy ludzi na stanowiskach kierowniczych.

Według Kinleya i Ben-Hura podstawy naszego stosunku do autorytetów leżą w naszych najwcześniejszych relacjach z rodzicami, nauczycielami i starszym rodzeństwem. „Być może to doświadczenie wydarzyło się dawno temu. Pozostawia jednak w nas trwały ślad i może znacząco wpłynąć na to, jak reagujemy wobec mentorów, szefów itp.”.

Na przykład niepokój związany z tym, jak myślą o nas nasi rodzice, zwykle po latach skutkuje silną zależnością od oczekiwań i opinii o nas naszego menedżera. A kiedy otrzymujemy informację zwrotną i krytykę od naszych menedżerów, może to spowodować, że zaczniemy martwić się tym, co się mówi, do tego stopnia, że ​​zaczniemy nadmiernie reagować i ulegać, próbując „spodobać się ludziom”.

Ale istnieje inna reakcja na krytykę

Z drugiej strony osoby, które dorastały w obliczu ostrzejszej krytyki ze strony rodziców, mogą w późniejszym życiu nie ufać autorytetom, mieć wobec nich bardziej negatywne oczekiwania i być mniej uległe. W takich przypadkach, gdy mamy do czynienia z informacją zwrotną i krytyką ze strony szefa, ludzie mogą zareagować nadmiernie defensywnie.

„Oczywiście sposób, w jaki reagujemy na krytykę ze strony naszych szefów i interesariuszy wyższego szczebla, jest dla nas wszystkich ważny” – kontynuują Kinley i Ben-Hur. „Reaguj nieprawidłowo, a możesz zaszkodzić swoim relacjom i reputacji”. Jednak choć chcielibyśmy myśleć o sobie jako o osobach, które można kontrolować w miejscu pracy, nie wchodzimy w te relacje z czystą kartą. Nosimy ze sobą doświadczenia życiowe i leżące u ich podstaw tendencje, które doprowadziły do ​​tej reakcji.

Na szczęście możemy coś z tym zrobić. „Zawsze potrafimy poznać nowe odpowiedzi” – mówią Kinley i Ben-Hur. „Ale pierwszym krokiem na tej ścieżce jest rozpoznanie, jak teraz reagujemy i zrozumienie przyczyn takiego stanu rzeczy”.

Jak przezwyciężyć niepokój przed szefem i strach, że zostanie skrytykowany

Będzie istniał bezpośredni związek pomiędzy Twoimi doświadczeniami z dzieciństwa z autorytetami a Twoim dzisiejszym podejściem do zarządzania. „Nie zawsze to widać, ale czasami tak i zwykle, gdy jesteś pod największą presją”. Następnym razem, gdy spotkasz się z krytyką w pracy i zaczniesz czuć się nieswojo, zły lub przygnębiony, eksperci sugerują, abyś poświęcił czas na zastanowienie się, skąd mogą pochodzić te uczucia.

Zastanów się, jak się czujesz. dzieciństwo martwiło się reakcją rodziców. Co było w tym takiego, że poczułeś się w ten sposób? Teraz pomyśl o tym, kiedy obecnie martwisz się o autorytety w swoim życiu. Czy widzisz podobieństwo między swoimi zmartwieniami w dzieciństwie a zmartwieniami obecnymi?

Następnie zastanów się, czy jako dziecko doświadczyłeś dużo złości lub miałeś skłonności buntownicze. Jeśli tak, to w jakich sytuacjach się to objawiało? I zastanów się jeszcze raz, czy możesz teraz nie ufać swoim przełożonym, czy opierać się ich poleceniom i konsensusowi.

W każdym razie najlepszym sposobem jest umiejętność kontrolowania swojej reakcji i jednoczesnego zrozumienia, skąd ona pochodzi. aby zagwarantować Ci sukces. I to zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim.

Wspominaliśmy o takiej jakości, jak chęć sprawiania ludziom przyjemności. Dowiedz się, dlaczego zaszkodzi to Twojej karierze.

Źródło informacji

Exit mobile version