Site icon GEO Polityka

Jak długo NATO potrzebuje uzbroić Ukrainę: oświadczenie szwedzkiego ministra

Twitter LinkedIn

Szwedzki minister obrony Paul Johnson powiedział, że kraje NATO potrzebują nawet dwóch lat, aby zacząć dostarczać Ukrainie duże ilości broni i amunicja.

Taką informację podał Bloomberg, podaje URA-Inform.  

Minister nakreślił także trzy cele, jakie chce osiągnąć jego kraj. Pierwszym jest zapewnienie Ukrainie wygranej wojny z Rosją, drugim jest włączenie Szwecji do NATO. I wreszcie trzeci to rozbudowa sił zbrojnych kraju do poziomu nieosiągniętego od początków zimnej wojny w latach pięćdziesiątych.

Paul Jonson zauważył, że Szwecja podwoiła już wydatki na wojsko od 2020 r. i planuje przeznaczyć do 2030 r. 2,6% produktu krajowego brutto (PKB) na obronność. Na krótką metę może to nie wystarczyć, aby przeciwstawić się przeciwnikowi, który przekształca swoją gospodarkę w kierunku militarnym.

„Rosja stanęła na nogi szybciej niż wspólnota euroatlantycka. Spodziewam się, że to nadrobimy, ale myślę, że pełny efekt zobaczymy za rok, dwa” – podkreślił.

Podkreślił, że wojna rosyjsko-ukraińska pokazała potrzebę obrony powietrznej, gdyż Rosja za pomocą dronów i rakiet uszkodziła obiekty wojskowe i infrastrukturę cywilną.

„Szwecja włączyła się w niemiecką inicjatywę zapewnienia Kijowowi dodatkowe systemy obrony powietrznej Patriot. Jednak poddanie się jednej z czterech baterii Szwecji spowodowałoby znaczne szkody dla jej własnej obronności” – dodał. dodał minister.

W publikacji zauważono, że Szwecja dostarczyła Ukrainie czołgi, wozy bojowe, systemy artyleryjskie, amunicję i inny sprzęt wymagający wymiany. Jednocześnie Szwedzi dążą do zaspokojenia swoich ambicji, które obejmują zwiększenie liczby okrętów wojennych i łodzi podwodnych będących w dyspozycji szwedzkiej floty. Sztokholm stara się także znacząco wzmocnić obronę powietrzną kraju.

„Nie ma innego kraju na świecie liczącego 10 milionów mieszkańców, który mógłby projektować i budować myśliwce, łodzie podwodne, systemy artyleryjskie i bojowe wozy piechoty. Jest to również dla nas zaleta w naszych wysiłkach na rzecz wsparcia Ukrainy” – powiedział Jonson.

Minister zauważył, że szwedzki rząd planuje potroić produkcję amunicji artyleryjskiej w ciągu najbliższych kilku lat i że rozważy potencjalnych zmian regulacyjnych, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia mocy produkcyjnych i dodał, że efekt zwiększenia produkcji będzie zauważalny w latach 2025 i 2026.

Przypomnijmy, że wcześniej donoszono o tym, jak Rosja przewyższa Ukrainę pod względem liczby dronów: odpowiedź wojska.< br>

Źródło informacji

Exit mobile version