Site icon GEO Polityka

Zmutowane zebry pojawiły się w Afryce: jak wyglądają i z czym wiąże się mutacja (zdjęcie)

Twitter LinkedIn

W Afryce odkryto zebry z cętkami i złotym futerkiem.

Ta informacja została podana przez T4, raporty URA-Inform.  

W ostatnich latach na bezkresach Afryki coraz częściej pojawiają się fotografie zebr o nietypowych kolorach. Te zebry mogą zamiast pasków mieć złote paski lub plamy na grzbiecie.

Naukowcy rozwiązali tę zagadkę i wyjaśnili, dlaczego zebry mutują. Należy zauważyć, że zmiany takie są zwykle rzadkie u ssaków i są wynikiem nieprawidłowości genetycznych. Ale jeśli wcześniej były to pojedyncze przypadki, teraz naukowcy biją na alarm, ponieważ zebr o nietypowym kolorze jest znacznie więcej. I jest ku temu konkretny powód.

Faktem jest, że zebry o tym kolorze są znacznie trudniejsze do przeżycia. Czarno-białe paski zapewniają zwierzętom doskonały kamuflaż, czyniąc je mniej zauważalnymi dla drapieżników w stadzie. Ale zebry o innym kolorze stają się łatwym łupem dla drapieżników.

Podaje się, że główną przyczyną tej mutacji jest chów wsobny, czyli krzyżowanie bliskich krewnych. Prowadzi to do nieprawidłowości genetycznych, które wpływają na kolor zebr. Problem w tym, że chów wsobny osłabia gatunek, czyni go bardziej podatnym na choroby i może doprowadzić do wyginięcia. Naukowcy przeanalizowali DNA 140 zebr, w tym siedmiu osobników o nietypowych kolorach, i odkryli, że wszystkie są ze sobą spokrewnione.

Sytuacja ta powstała, ponieważ siedlisko zebry stało się bardzo rozdrobnione. Ludzie dzielili swoje terytoria, budując domy, miasta, osady i zamieniając dzikie tereny w grunty rolne. Zmniejszyło to siedlisko zebr, a ich stada stały się bardziej odizolowane od siebie. Dlatego interakcja zebry zachodzi tylko w obrębie tego samego stada, gdzie jest wielu krewnych.

„Zmusza to zwierzęta do przemieszczania się po mniejszych obszarach i uniemożliwia im migrację z różnymi stadami, co jest ważne dla różnorodności genetycznej” – wyjaśniają naukowcy.

Zatem zebry o nietypowych kolorach są alarmującym wskaźnikiem poważnych problemów genetycznych spowodowanych chowem wsobnym i ograniczaniem ich siedlisk.

Warto zauważając, że na świecie od 2002 roku populacja zebr spadła o 25%.

Przypomnijmy, że już wcześniej informowano, co by się stało, gdyby stopiły się wszystkie lodowce: naukowcy pokazali, jak będzie wyglądać Ziemia (wideo).

Źródło informacji

Exit mobile version