Atalanta sensacyjnie pokonała Bayer Leverkusen i zdobyła Ligę Europy (wideo)

"Bergamaschi” sięgnęli po pierwszy w swojej historii Puchar Europy, przerywając rekordową passę klubu z Leverkusen bez porażki.

Włoska Atalanta została zwycięzcą Ligi Europy< /strong> sezonu 2023 /24. W finale turnieju drużyna z Bergamo pokonała niemiecki Bayer Leverkusen z wynikiem 3:0.

Decydujący mecz o trofeum odbył się w Dublinie w Irlandii na stadionie Aviva. Bohaterem meczu był nigeryjski napastnik Ademola Lookman, który strzelił hat-tricka.

W pierwszej połowie Lookman otworzył wynik meczu w 12. minucie po dośrodkowaniu Davide Zappacosta, a w 12. minucie W 26. minucie solowo podał i kopnięciem w dalszy róg zdobył bramkę.

W drugiej połowie meczu Ademola po raz trzeci trafił do bramki przeciwnika. W 75. minucie asystował mu Gianluca Scamacca.

Co ciekawe, Lookman jest pierwszym zawodnikiem, który strzelił hat-tricka w jednomeczowym finale Ligi Europy (dawniej Pucharu UEFA).

Recenzja meczu „Atalanta” – „Bayer”

W ten sposób Atalanta wygrała Puchar Europy po raz pierwszy w 117-letniej historii klubu. To dopiero drugie ważne trofeum „Bogini” – pierwszym był Puchar Włoch w sezonie 1962/63. To także pierwsze trofeum w karierze głównego trenera Bergamasco, Gian Piero Gasperiniego.

Przypomnijmy, że zwycięstwem Atalanta w finale przerwała absolutnie rekordową passę Leverkusen bez porażki we wszystkich turniejach europejskiej piłki nożnej, która wyniosła 51 meczów

Farmaceuci stracili szansę na zdobycie potrójnej korony na koniec sezonu. Wcześniej Bayer po raz pierwszy w historii klubu został mistrzem Bundesligi. Zespół Xabiego Alonso zakończy sezon 25 maja meczem finałowym Pucharu Niemiec z reprezentantem drugiej ligi Kaiserslautern.