Site icon GEO Polityka

Giełda kryptowalut Kraken rozważa wycofanie USDT z giełdy

Giełda kryptowalut Kraken aktywnie rozważa status stablecoina USDT (Tether) zgodnie z nowymi przepisami UE. Bloomberg donosi o tym.

► Subskrybuj kanał Ministerstwa Finansów na Telegramie: główne wiadomości finansowe

Wypowiedzi przedstawicieli giełdy

„Mamy plany na we wszystkich przypadkach, łącznie z sytuacjami, w których wystawianie konkretnych tokenów, takich jak USDT, jest po prostu nierozsądne. „Aktywnie analizujemy tę kwestię i podejmiemy zdecydowane decyzje, gdy stanowisko stanie się jaśniejsze” – powiedział Marcus Hughes, szef globalnej strategii regulacyjnej firmy Kraken.

Jednocześnie dyrektor naczelny giełdy Mark Greenberg powiedział, że Kraken obecnie nie planuje wycofywania USDT z rynku europejskiego.

„Wiemy, że nasi europejscy klienci cenią sobie dostęp do USDT i będziemy w dalszym ciągu rozważać wszystkie możliwości oferty USDT w ramach nadchodzącego reżimu. Oczywiście zastosujemy się do wszystkich wymogów prawnych, nawet tych, z którymi się nie zgadzamy” – napisał.

Według Greenberga regulacje prawne nie są jeszcze ostateczne. Kraken dołoży wszelkich starań, aby zaoferować swoim europejskim klientom wszystkie obecne monety stablecoin – dodał.

Odniesienie: USDT to największa moneta typu stablecoin pod względem kapitalizacji. Jego udział wynosi 80%. Kraken to jedna z największych giełd kryptowalut.

O nowych zasadach

Według MiCA nowe zasady dotyczące stablecoinów wejdą w życie 30 czerwca 2024 r., reszta – od 30 grudnia. Projekt ustawy nakłada na operatorów „stabilnych monet” obowiązek uzyskania licencji od właściwego organu państwa członkowskiego UE i spełnienia wymogów zapewniających stabilność ich tokenów.

Spółki będą musiały zapewnić klientom pełną jawność, przedstawić publiczny model biznesowy, ustanowić skuteczny system zarządzania, w tym zarządzania ryzykiem, a także zarejestrować się w EBA, stworzyć mechanizm wykupu i posiadać wystarczające rezerwy.

Co mówi Tether< /h3>

Tether oczekuje, że giełdy kryptowalut „w miarę skupią się na płynności w euro dla klientów europejskich, zachowując jednocześnie USDT” jako rozwiązanie umożliwiające wejście na rynek fiat.

W kwietniu dyrektor generalny Tether Paolo Ardoino powiedział, że firma nadal omawia z organem regulacyjnym potencjalne ryzyko dla monet typu stablecoin w związku z MiCA. Nazwał „niedobrym pomysłem” utrzymywanie rezerw w nieubezpieczonych depozytach gotówkowych zamiast w bonach skarbowych.

„Musimy wyciągnąć wnioski z tego, co stało się z Silicon Valley Bank i innym wiodącym stablecoinem w USA . Jeśli bank upadnie, upadają także nieubezpieczone pieniądze. Stablecoiny powinny być w stanie przechowywać 100% swoich rezerw w bonach skarbowych, zamiast narażać się na upadłość banków” – napisał.

minfin.com.ua

Exit mobile version