Site icon GEO Polityka

Co właściwie oznacza sygnał SOS: odpowiedź zaskoczy wielu

Twitter LinkedIn

Sygnał SOS opracowano na początku XX wieku.

Ta informacja została raportuje Iflscience, podaje URA-Inform.  

W kodzie Morse'a jest on przesyłany jako trzy kropki/trzy kreski/trzy kropki. Powszechnie uważa się, że skrót ten oznacza „Ratuj nasze dusze” i „Uratuj nasz statek”, jednak nie jest to prawdą.

Jak właściwie oznacza sygnał „SOS”?

Eksperci wyjaśnili, że w razie wypadku lub jakiejś katastrofalnej sytuacji na statku załoga musiała szybko przekazać sygnał o niebezpieczeństwie . Musiało być proste i łatwe do wpisania, żeby nie tracić dodatkowego czasu. Ostatecznie wybrano do tego sygnał „SOS”.

„To doskonały przykład bekronimu. Oznacza to, że początkowo skrót ten nie miał żadnego dekodowania, a ludzie sami wymyślili dla niego znaczenie.” zauważyli.

Przed wprowadzeniem uniwersalnego sygnału alarmowego różne kraje i organizacje telekomunikacyjne używały różnych sygnałów, ale często prowadziło to do zamieszania.

W 1904 roku firma telekomunikacyjna Marconi próbowała wprowadzić kod alarmowy „CQD”, który oznaczało „Szukam cię”. Kłopoty! lub » Wszystkie stacje. Kłopoty! Tymczasem w USA używano „NC”, co oznaczało „bezzwłoczne wołanie o pomoc”, a statki europejskie używały wielu różnych kodów.

Aby mieć pewność, że skazane na zagładę statki nie „zagubią się w tłumaczeniu”, Międzynarodowa Konwencja Radiotelegraficzna z 1906 r. zaproponowała: „statki znajdujące się w niebezpieczeństwie powinny używać następującego sygnału: trzy kropki/trzy kreski/trzy kropki, powtarzanego w krótkich odstępach czasu.”

Instrukcje weszły w życie w 1908 r., chociaż żeglarzom na całym świecie zajęło to trochę czasu zacząć z niego korzystać.

Kiedy po raz pierwszy użyto sygnału SOS

Pierwsze udokumentowane użycie sygnału SOS w Stanach Zjednoczonych miało miejsce w 1909 r., kiedy Theodore Haubner nadał sygnał o katastrofie SS Arapahoe u wybrzeży Cape Hatteras w Północnej Karolinie. Jednakże Haubner nadal wysyłał stary „CQD” na wypadek, gdyby stosunkowo nowy sygnał nie został rozpoznany.

Eksperci zauważyli, że „SOS” jest nadal powszechnie akceptowanym standardowym sygnałem alarmowym w XX wieku, chociaż alfabet Morse’a ma dawno zniknęły, używane jako środek komunikacji morskiej.

Przypomnijmy, że już wcześniej pisaliśmy, dlaczego nie budowano wcześniej domów powyżej 9 pięter: odpowiedź wielu zaskoczy.

Źródło informacji

Exit mobile version