Site icon GEO Polityka

Los zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej został przesądzony: Stany Zjednoczone ogłosiły ważną decyzję dla Ukrainy

Twitter LinkedIn

Szefowa Departamentu Skarbu USA Janet Yellen wyraziła obawy Zachodu dotyczące zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej. Według niej najlepszą i naprawdę wykonalną opcją wykorzystania tych pieniędzy dla Ukrainy jest udzielenie pożyczek G7.

O odpowiedniej wiadomości poinformował „The New York Times”, podaje URA-Inform.

Yellen zauważyła, że ​​najbardziej obiecującym pomysłem dla Ukrainy jest otrzymanie pożyczki od krajów G7, której gwarancją będą dochody i odsetki z zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej w Europie. Wspomniała również, że oprócz wykorzystania 300 miliardów dolarów rozważane są inne opcje.

Ministrowie finansów G7 planują spotkać się we Włoszech przed końcem tego tygodnia, aby sfinalizować plan, który następnie zostanie zaprezentowane głowom państw na przyszłomiesięcznym szczycie.

Stany Zjednoczone uważają, że zgodnie z prawem międzynarodowym konfiskata tych funduszy i przekazanie ich Ukrainie byłoby legalne. Część krajów europejskich, w tym Francja i Niemcy, obawia się jednak legalności takiego posunięcia i potencjalnych precedensów, jakie może stworzyć. Osłabia to determinację USA do działania w tym kierunku bez koordynacji z Europą.

Kraje UE zgodziły się, że 90% dochodów z wymienionych aktywów zostanie przeznaczone na zakup broni dla Sił Zbrojnych Ukrainy za pośrednictwem Europejski Fundusz Pokoju. Tylko 10% zostanie przeznaczone na odbudowę i zamówienia nieśmiercionośne, za czym opowiadają się niektóre kraje neutralne.

Pamiętajmy, jaką broń Wielka Brytania wyśle ​​na Ukrainę w maju: oświadczenie ministra.

Źródło informacji

Exit mobile version