Site icon GEO Polityka

Naukowcy odtworzyli twarz najbogatszego człowieka świata (zdjęcie)

Twitter LinkedIn

Naukowcy odtworzyli twarz najbogatszego człowieka świata: to pierwsza reprodukcja pierwotnego wyglądu kultowej postaci w ciągu ostatnich 3400 lat.

Informację tę podał dziennik New York Post, podaje URA-Inform.  

Naukowcy odtworzyli portret Amenhotepa III, dziadka Tutanchamona, znanego według danych historycznych jako jeden z najbogatszych faraonów starożytnego Egiptu. To pierwsza od wielu stuleci rekonstrukcja jego wyglądu.

Aby odtworzyć jego wygląd, naukowcy najpierw zrekonstruowali czaszkę faraona na podstawie danych zebranych od mumii, a następnie uzupełnili model, korzystając z danych pochodzących od żywych ludzi, aby w przybliżeniu rozmieścić nos, oczy, uszy i usta.

„Amenhotep III miał znaczną sylwetkę, dlatego wybraliśmy dane od osób o wysokim wskaźniku masy ciała” – ‚ komentuje specjalista, który pracował nad dodaniem cyfrowego sobowtóra, który był również ubrany w typowy dla tamtych czasów strój i biżuterię.

Archeolodzy potwierdzają, że prawdziwy Amenhotep III mógł wyglądać mniej efektownie, niż przedstawiono go na wyidealizowanym posągi. Badania przeprowadzone w latach 70. opisały go jako osobę z nadwagą, prawie łysą i cierpiącą na bóle zębów w ostatnich latach życia. Mimo niewielkiego wzrostu, około 156 cm, cieszył się wielką czcią.

„To spokojna twarz człowieka, który osiągnął pokój i znajdował się w epoce największego dobrobytu gospodarczego” – dodał. zauważa badacz badający historię panowania Amenhotepa III. Faraon otrzymał imię na cześć boga słońca i powietrza Amona i uważał go za swojego niebiańskiego ojca.

< p>Amenhotep III był znany ze swoich umiejętności dyplomatycznych i inicjatyw architektonicznych. Zrealizował szereg monumentalnych projektów budowlanych, m.in. wielkiej świątyni w Soleb w Nubii i świątyni grobowej w Tebach zachodnich z ogromnymi kolosami Memnona.

Słynął także ze swojej hojności, o czym świadczy korespondencja z dyplomatami oraz liczne klejnoty w jego pałacach. W niektórych pismach dyplomatycznych zagraniczni władcy prosili go o podarunek w postaci złota, ponieważ, jak powiedzieli, „w Egipcie jest tyle złota, ile piasku”.

Habicht, lekarz na Uniwersytecie Flindersa, dodano:

„To typowa przesada, ale wskazuje także na jego wielkie bogactwo. Istnieje przypuszczenie, że mumia Amenhotepa III mogła być całkowicie pokryta złotem.”

Oprócz bogactwa Amenhotepa III wyróżniał egalitaryzm i odmawiał wydawania egipskich kobiet za żony zagranicznym przywódcom , chociaż w tym samym czasie miał duży harem złożony z setek cudzoziemek, który stał się ozdobą jego pałacu.

Kiedy Amenhotep III zmarł w wieku od 40 do 50 lat w 1353 rpne, jego imperium zostało u szczytu swej mocy. Jego dziedzictwo zostało przyćmione przez działania jego syna i następcy, Amenhotepa IV, znanego również jako Akhetatona. Walczył z kultem Amona, zakładając kult boga słońca Atona i przeniósł stolicę do nowego miasta.

Jednak dziedzictwo Amenhotepa III zostało ostatecznie przywrócone przez jego wnuka Tutanchamona, który sprowadził poprzeć kult Amona i zmienić jego imię na „żywy obraz Amona”, stając się jednym z najsłynniejszych faraonów w historii Egiptu.

Przypomnijmy, że wcześniej donoszono, że naukowcy z NASA odkryli obce DNA na Ziemi.

Źródło informacji
Exit mobile version