Site icon GEO Polityka

Zełenski powiedział, ile samolotów F-16 potrzebuje Ukraina, aby zachować parytet z Federacją Rosyjską

Niedawno w zagranicznych mediach obiegła informacja – pierwsza partia amerykańskich myśliwców wielozadaniowych F-16 przybędzie na Ukrainę najprawdopodobniej w okresie od czerwca do lipca tego roku.

11 0

Zdjęcie – 24tv.ua

O fakcie o tym, że prezydent Ukrainy Władimir Zełenski jest pewny  — Ukraina otrzyma obiecane samoloty F-16 do końca 2024 r. oraz ile z tych środków potrzeba na stłumienie rosyjskiego lotnictwa, pisze NBN, cytując wywiad z Ukraińcem lidera opublikowanego przez Voice of America.

< p>Według Zełenskiego, mimo że Ukraina otrzyma w tym roku pierwsze F-16, myśliwce te nie będą mogły odegrać kluczowej roli w wojnie z Rosją Federacji Rosyjskiej, ponieważ ich liczba wyraźnie nie będzie wystarczająca. Głowa państwa ukraińskiego uważa jednak, że ta dostawa będzie jedynie „pierwszym krokiem” do rozwiązania tej kwestii.

Ponadto Zełenski podkreślił, że Ukraina, aby osiągnąć „parytet” z Rosją, potrzebuje od 120 do 130 myśliwców F-16 lub identycznych nowoczesnych samolotów. Oznacza to, że jeśli liczba ta zostanie przekroczona, dzięki pomocy zachodnich krajów partnerskich, Siły Powietrzne Ukraińskich Sił Zbrojnych zyskają przewagę w powietrzu.

Wcześniej pisaliśmy o tym, że Zełenski nazwał nasilenie okupantów w obwodzie charkowskim „pierwszą falą” nowej ofensywy Federacji Rosyjskiej.

nbnews.com.ua

Exit mobile version