Site icon GEO Polityka

Ryż brązowy czy ryż biały: który poprawi Twoje zdrowie?

Dlaczego brązowy ryż jest bardziej brązowy niż biały, Dzherelo: freepik.com

Każdego dnia przechodzimy przez labirynt decyzji żywieniowych: mleko owsiane czy zwykłe? Chleb biały czy pełnoziarnisty? Kurczak czy ryba? Ryż brązowy czy biały? Jeśli chodzi o to drugie, wciąż pojawia się wiele kontrowersji. Niektórzy twierdzą, że należy unikać białego ryżu, a brązowy jest bardziej pożywny. Ale czy to prawda? Jeśli tak, dlaczego brązowy ryż jest zdrowszy?

TreśćRóżnice między ryżem brązowym i białymDlaczego ryż brązowy jest zdrowszy od ryżu białegoCzy biały ryż jest dla Ciebie szkodliwy?

WomanEL postanowiła podzielić się z Wami wszystkimi niezbędnymi informacjami na temat różnic pomiędzy tymi produktami. Pomoże Ci to wybrać to, co będzie najlepsze dla Twojego zdrowia.

Różnice między ryżem brązowym i białym

Zacznijmy od bliższego przyjrzenia się różnym ziarnom. Na początek mamy brązowy ryż, minimalnie przetworzone pełne ziarno, najbardziej znane z wysokiej zawartości błonnika. „Ryż brązowy jest uważany za całe ziarno, ponieważ zachowuje wszystkie części jądra ziarna (otręby, zarodki i bielmo)” – wyjaśnia dietetyk i założycielka Real Nutrition Amy Shapiro, RD.

Z drugiej strony mamy ryż biały, który nie jest uważany za pełnoziarnisty. „Otręby z brązowego ryżu, pełnego ziarna, są usuwane w celu wytworzenia białego ryżu, rafinowanego ziarna” – ‚ mówi Zoe Gong, szefowa kuchni i dietetyk tradycyjnej medycyny chińskiej.

Dlaczego brązowy ryż jest zdrowszy od białego

Poniżej znajduje się kilka powodów, dla których brązowy ryż jest zdrowszym wyborem:

Czy biały ryż jest dla Ciebie szkodliwy?

Ryż biały można spożywać w połączeniu z innymi pożywnymi produktami spożywczymi zawierającymi białko i błonnik. Źródło: freepik.com

Ryż brązowy jest bogatszy w składniki odżywcze. Nie oznacza to jednak, że biały ryż jest niezdrowy. Zoe Gong uważa, że ​​nie trzeba tego unikać jak ognia. „W wielu kulturach Azji Wschodniej ludzie codziennie jedzą biały ryż jako główny węglowodan w zbilansowanej, zdrowej diecie.”

Wiedząc, że biały ryż ma mniej składników odżywczych (w tym błonnika), możesz to zrekompensować, łącząc biały ryż z błonnikiem i żywnością bogatą w składniki odżywcze. Na przykład fasola, brokuły, karczochy, brukselka, soczewica itp. Możesz także ugotować biały ryż w bulionie kostnym, aby dodać białka, lub zmieszać go z przyprawami, takimi jak imbir i kurkuma, aby zwiększyć zawartość przeciwutleniaczy i smak.

Ważne jest regularne spożywanie zdrowych tłuszczów. Które dokładnie? Tutaj wymieniliśmy ich najlepsze źródła pożywienia.

Źródło informacji

Exit mobile version