Site icon GEO Polityka

Rada Europy przyjęła pierwszą konwencję dotyczącą sztucznej inteligencji

Rada Europy ogłosiła przyjęcie pierwszej Konwencji o ochronie praw człowieka i demokracji w kontekście rozwoju technologii sztucznej inteligencji (AI). Poinformowała o tym służba prasowa Rady Europy, podaje „European Truth”.

Przeczytaj kanał telegramowy Ministerstwo Finansów: główne wiadomości finansowe

Rada Europy przyjęła pierwsze prawnie wiążące porozumienie – Konwencję Ramową o sztucznej inteligencji, prawach człowieka, demokracji i praworządności – 17 maja podczas dorocznego spotkania Komitetu Ministrów Rady Europy w Strasburgu, skupiającego ministrowie spraw zagranicznych 46 krajów uczestniczących.

Konwencja, do której mogą przystąpić także kraje spoza Europy, obejmuje wszystkie aspekty stosowania i ryzyka związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w kontekście poszanowania prawa człowieka, poszanowanie standardów demokratycznych i praworządność.

Dokument opracowywany był przez dwa lata przez specjalną komisję międzyrządową, w której reprezentowanych było także 11 krajów niebędących członkami Rady Europy, a także przedstawiciele biznesu i społeczeństwa obywatelskiego.

W Konwencji zawarto m.in. wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji w sferze państwowej i niepaństwowej.

Konwencja obejmuje wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji w sferze państwowej i niepaństwowej p>

Dostosowanie AI

Stronom konwencji oferowane są dwie możliwości uregulowania wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze prywatnym: albo poprzez wyraźne zobowiązanie się do przestrzegania postanowień konwencji, albo poprzez wymaganie „innych środków” w celu jej przestrzegania i kierowanie się ustawodawstwem krajowym.< /p>

Strony będą zobowiązane do podjęcia działań w celu identyfikacji ewentualnych zagrożeń związanych z technologiami sztucznej inteligencji, zapobiegania im i ich łagodzenia, a także rozważenia ograniczeń lub zakazów w przypadkach, gdy korzystanie z technologii stwarzałoby ryzyko dla zgodności ze standardami praw człowieka.

Ponadto kraje, które przystąpią do konwencji, będą musiały zadbać o mechanizmy legislacyjne chroniące osoby, których prawa zostaną naruszone w wyniku technologii sztucznej inteligencji, oraz gwarancje proceduralne ostrzegające osoby fizyczne o interakcji ze sztuczną inteligencją.

Konwencja wymaga zabezpieczenia przed niewłaściwym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w celu osłabienia instytucji i procesów demokratycznych.

Kraje nie będą jednak musiały spełniać wymogów konwencji w działaniach związanych z ochroną bezpieczeństwa narodowego, ale muszą zapewnić, że takie wykorzystanie technologii nie narusza prawa międzynarodowego.

Konwencja nie będzie miała zastosowania w sprawach związanych z obroną narodową i działalnością badawczą, z wyjątkiem przypadków, w których testowanie systemów sztucznej inteligencji mogłoby potencjalnie stwarzać ryzyko dla praw człowieka, demokracji i praworządności prawa.

Kraje-uczestnicy będą musiały ustanowić niezależny mechanizm monitorowania przestrzegania postanowień konwencji.

Konwencja Ramowa zostanie otwarta do podpisu 5 września 2024 r. w Wilno na konferencji ministrów sprawiedliwości.

minfin.com.ua

Exit mobile version