Site icon GEO Polityka

Brytyjski Arup stracił 25 milionów dolarów z powodu oszustw związanych z sztuczną inteligencją

Brytyjska grupa inżynieryjna Arup straciła 200 milionów HKD (25 milionów dolarów) po tym, jak oszuści wykorzystali podczas wideokonferencji cyfrowy klon menedżera wyższego szczebla. O tym informuje Financial Times.

Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: główne wiadomości finansowe

Policja w Hongkongu wypowiadała się już wcześniej na temat tego incydentu, który jest uważany za jedno z największych oszustw na świecie wykorzystujących technologię deepfake. Jednak organy ścigania nie podały wówczas nazwy firmy będącej ofiarą.

Financial Times potwierdził, że była to firma Arup, która zatrudnia około 18 000 osób na całym świecie i osiąga roczne przychody przekraczające 2 miliardy funtów.

„Możemy potwierdzić, że wykorzystano fałszywe głosy i obrazy” – stwierdziła firma, odmawiając podania szczegółów, ponieważ dochodzenie w sprawie zdarzenia jest nadal w toku.

„Nie miało to wpływu na naszą stabilność finansową ani działalność biznesową, a żaden z naszych systemów wewnętrznych nie został naruszony” – dodała firma.

Tło

W lutym policja w Hongkongu powiedziała lokalnym mediom, że pracownik firmy otrzymał wiadomość rzekomo od dyrektora finansowego Wielkiej Brytanii o „poufnej transakcji”.

Po wideokonferencji, do której dołączył cyfrowo sklonowany dyrektor finansowy firmy i inni fałszywi pracownicy firmy, pracownik dokonał w sumie 15 przelewów na pięć rachunków bankowych w Hongkongu, zanim ostatecznie odkrył, że było to oszustwo, kontaktując się z centralą grupy.

Policja podała, że ​​dochodzenie w tej sprawie jest w toku i nikt nie został aresztowany.< /p>

Zagrożenie deepfakes

The Financial Times odnotował, że ta sprawa uwydatnia zagrożenie, jakie stwarzają deepfakes – hiperrealistyczne filmy, nagrania audio i inne materiały tworzone za pomocą sztucznej inteligencji, z których korzystają cyberprzestępcy do własnych celów.

minfin.com.ua

Exit mobile version