Site icon GEO Polityka

Xi Jinping powiedział Putinowi, czy Chiny są gotowe zerwać wszelkie stosunki z Federacją Rosyjską w związku z sytuacją na Ukrainie

Twitter LinkedIn

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi o znaczeniu wzmacniania długoterminowych więzi między obydwoma krajami. Xi nie ma zamiaru oddalać się od Federacji Rosyjskiej z powodu wojny na Ukrainie.

O tym informuje URA-Inform, powołując się na Bloomberga.

Xi wyraził gotowość kontynuowania współpracy z Rosją jako dobrego sąsiada i wiarygodnego partnera, opartego na wzajemnym zaufaniu i podkreślił znaczenie wzmacniania przyjaznych stosunków dla przyszłych pokoleń.

Putin z kolei zauważył, że współpraca z Chinami jest kluczowym czynnikiem stabilizującym w stosunkach międzynarodowych arena.

Nowa wizyta Putina w Pekinie była jego pierwszą podróżą zagraniczną od początku jego piątej kadencji. Uznał Chiny za kluczowego sojusznika w czasie wojny z Ukrainą. Więzi między obydwoma krajami podkreślają bliskie relacje, które powstały w ostatnich latach. Putin liczy na wsparcie gospodarcze i handlowe Chin, zwłaszcza od chwili rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.

Warto zauważyć, że handel między Rosją a Chinami w 2023 roku osiągnął rekord wszechczasów na poziomie 240 miliardów dolarów, czyli ponad dwukrotnie w 2020 r. dzięki sprzedaży surowców energetycznych oraz wzajemnemu handlowi towarami i usługami.

Przypomnijmy, że Czechy uzgodniły program powrotu Ukraińców do domu: czy dotyczy to mobilizacji.

Źródło informacji

Exit mobile version