Szachtar pokonał Worsklę i zdobył Puchar Ukrainy w piłce nożnej

"Górnicy" Wyboroli to 14. Puchar Krajowy w historii klubu.

Donieck Szachtar zdobył Puchar Ukrainy w sezonie piłkarskim 2023/24. W finałowym meczu turnieju na stadionie Avangard w Równem Pitmen pokonali Połtawską Worsklą z wynikiem 2:1.

Marino Pusic zespół wyszedł na prowadzenie pod koniec pierwszej połowy. W 40. minucie spotkania z lewej flanki serwował Irakli Azarow, a główką Daniil Sikan strzelił gola.

Na początku spotkania w drugiej połowie doniecka drużyna umocniła swoją przewagę na koncie. W 56. minucie po rzucie rożnym Aleksandra Zubkowa Nikołaj Matwienko posłał piłkę w dalszy słupek, a tam pojawił się Efim Konoplyazamknął głową – bramkarz Połtawy Pavel Isenko uderzył piłkę za linię bramkową.

Drużyna Połtawy zmniejszyła różnicę w wyniku w 85. minucie. Nikolay Kovtalyuk wykończył dośrodkowanie Ilji Krupskiego z prawego skrzydła pięknym uderzeniem w tył zza pola bramkowego. Na więcej „zielono-białym” zabrakło jednak sił.

Był to pierwszy finał Pucharu Ukrainy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Wcześniej ostatnim zwycięzcą Pucharu Ukrainy było Dynamo Kijów, które w finale sezonu 2020/21 pokonało Zarię (1:0). W sezonie 2021/22 turniej zakończył się przed terminem ze względu na inwazję wojskową Rosji na Ukrainę na pełną skalę, a w zeszłym sezonie w ogóle nie odbył się puchar kraju.

W ten sposób Pitmen zdobyli tytuł 14. Puchar Ukrainy w historii klubu. Dla Szachtara był to 20. finał tego turnieju. Wcześniej doniecka drużyna po raz ostatni triumfowała w turnieju w sezonie 2018/19, pokonując w meczu finałowym Ingulets (4:0).

Klub Doniecka został rekordzistą w Pucharze Krajowym zwyciężył, pokonując Dynamo, które 13 razy zdobywało Puchar Ukrainy.

Worskla po raz trzeci w historii wystąpiła w finale Pucharu Ukrainy. Zespół Połtawy zdobył to trofeum tylko raz – w sezonie 2008/09, pokonując w finale Szachtara (1:0).

Przypominamy, że 11 maja Szachtar zwyciężył z Dynamem (. 1:0) w klasyku i przed terminem został mistrzem UPL. Dla drużyny z Doniecka jest to 15. mistrzostwo w historii klubu. Rekordzistą pod względem tego wskaźnika pozostaje Dynamo, które 16 razy zdobywało mistrzostwo Ukrainy.