Site icon GEO Polityka

Recenzja z kwietnia: Dlaczego Privat może zwiększyć zaliczkę na pożyczkę Yoselya

Redakcja Ministerstwa Finansów wyłoniła zwycięzcę konkursu na odpowiedź miesiąca na pracę banków w kwietniu. Był to użytkownik o pseudonimie Anton Ten, który opowiadał o tym, jak dostał preferencyjny kredyt hipoteczny w Privatbanku. Jego doświadczenie może przydać się także innym czytelnikom Ministerstwa Finansów.

Przeczytaj strona Ministerstwo Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Autor recenzji napisał, że chce otrzymać pożyczkę w ramach programu „Oselia” w Privatbanku. Szybko zebrałem potrzebne dokumenty, natomiast zorganizowanie spotkania z przedstawicielem banku zajęło tydzień, jakby dlatego, że był on jedynym specjalistą, który współpracuje z eOselyą w terenie. Po wszystkich spotkaniach i negocjacjach udało nam się skompletować wniosek.

„Po wypełnieniu wniosku dostałem zgodę na pożyczkę, ale z zaliczką 40%, tylko dlatego, że moje prywatne konto przedsiębiorcy nie został otwarty w Privatbanku, a bank nie może kontrolować działalności gospodarczej!!! A co najciekawsze, czas spędzony nad tym procesem przyniósł rezultaty. Mieszkanie sprzedane!!! Ale nie dla mnie” – Anton Ten jest oburzony.

Na prośbę Ministerstwa Finansów Privatbank odpowiedział, co następuje: „Zgodnie z ustawą o bankowości JSC CB Privatbank według własnego uznania podejmuje decyzję o możliwości udzielenia kredytu.”

Siergiej Savinsky, prawnik i doradca Gracers, uważa, że ​​sytuacja z preferencyjnymi kredytami hipotecznymi wygląda dziwnie, skoro banki na podstawie wyciągów mają pełną kontrolę nad dochodami kredytobiorcy.

Anna Anisimova, szefowa działu inwestycji i analityki w Intergal-Bud zauważa, że ​​proces akceptacji wniosku na rynku pierwotnym trwa co najmniej 3-4 tygodnie, dlatego firma rezerwuje obiekt na dwa miesiące. Często opóźnienia wynikają z niekompletnego pakietu dokumentów od pożyczkobiorcy.

Jej zdaniem na rynku wtórnym problemy wynikają z niechęci właścicieli domów do długiego oczekiwania na zatwierdzenie kredytu, co może skutkować przewagą innego nabywcy z gotowymi środkami. Anisimova dodaje, że w ich praktyce nie zdarzały się przypadki zwiększania zadatku po wstępnej akceptacji transakcji, chociaż w rzadkich przypadkach klienci mogą zostać przeniesieni do innego banku.

Svetlana Roshchina ze Stowarzyszenia Nieruchomości Specjaliści twierdzą, że Privatbank często stwarza problemy przy zawieraniu transakcji zarówno z „єOseli”, jak i „єVidnovlenyu”.

Doradza skontaktowanie się z innymi bankami w przypadku trudności z Privatbankiem, ponieważ wiele akredytowanych banków pracuje w ramach tych programów bez problemów.

Regulamin konkursu „Przegląd miesiąca”

Nagroda za recenzję miesiąca wynosi 500 UAH. Aby recenzja znalazła się na liście wnioskodawców, musi spełniać szereg kryteriów:

Więcej o zasadach „Przeglądu miesiąca” przeczytasz tutaj.

minfin.com.ua

Exit mobile version