Site icon GEO Polityka

Kanadyjska policja aresztowała „króla kryptowalut” za oszustwo na kwotę 30 milionów dolarów

Kanadyjscy funkcjonariusze aresztowali samozwańczego „króla kryptowalut” Aidena Pleterskiego, twórcę bankruta crypto projekt AP Private Equity Limited, pod zarzutem oszukiwania inwestorów.

Władze oskarżyły także o oszustwo współpracownika 25-letniego Aidena Pleterskiego, Colina Murphy’ego. Aresztowanie Pleterskiego było następstwem 16-miesięcznego śledztwa prowadzonego przez OSC i regionalną policję w Durham (DRPS). Rodzice Pleterskiego wpłacili za syna kaucję w wysokości około 73 400 dolarów, ten jednak musiał oddać paszport. Ponadto nakazuje się mu nie dokonywać publikacji związanych ze sprawami finansowymi oraz nie handlować kryptowalutami.

Komisja Papierów Wartościowych Ontario (OSC) podała, że ​​w latach 2021–2022 Pleterski przekonał 160 inwestorów do zainwestowania 40 milionów dolarów kanadyjskich (około 30 milionów dolarów) w jego program kryptowalut. Obiecał zainwestować otrzymane pieniądze w waluty obce i kryptowaluty. Jednakże oskarżony jedynie 2% zebranych środków wykorzystał zgodnie z ich przeznaczeniem, resztę defraudując. Wydał co najmniej 11,7 miliona dolarów na luksusowe samochody, podróże międzynarodowe i wynajem rezydencji. Pleterski często prowadził transmisje na żywo w mediach społecznościowych, popisując się swoim luksusowym stylem życia. W trakcie postępowania upadłościowego skonfiskowano mu dwa McLareny, dwa BMW i jedno Lamborghini.

W grudniu 2022 r. Pleterski został porwany przez pięć ofiar, które były ofiarami inwestycji w ten program kryptograficzny. Młody człowiek był przetrzymywany w niewoli przez trzy dni, gdzie został pobity. Po wyjściu na wolność zamieścił w mediach społecznościowych 12-minutowy film, w którym przeprasza swoich inwestorów, co zdaniem prawnika Pleterskiego było wymuszone. Władze kanadyjskie aresztowały już czterech domniemanych przestępców zamieszanych w porwanie założyciela AP Private Equity Limited.

W zeszłym roku kanadyjska policja złapała dwóch nastolatków, którzy ukradli bitcoiny i etery o łącznej wartości 4 milionów dolarów Oszuści podali się za pracowników pomocniczych amerykańskiej giełdy kryptowalut Coinbase.

Источник: bits.media

Exit mobile version