Site icon GEO Polityka

Fundusz Emerytalny wyjaśnił, dlaczego pracujący emeryci otrzymają wypłaty indeksowane dopiero w czerwcu

Tradycyjna indeksacja wysokości świadczeń emerytalnych dla starszych obywateli naszego kraju odbywa się w marcu, jednak niektóre kategorie emerytów i rencistów nie podlegają takiej procedurze.

11 0

Zdjęcie – napensii.ua

O fakcie że oficjalnie zatrudnionym emerytom przeliczenie świadczeń nastąpiło dopiero w kwietniu, ale obywatele zobaczą naliczenie zwiększonej kwoty świadczeń nie wcześniej niż w czerwcu, pisze NBN, odnosząc się do wyjaśnień szefa Państwowego Funduszu Emerytalnego Obwodu Winnickiego , Larisa Dika, w transmisji teletonowej na kanale TSN YouTube p>

Według Dikayi procedura automatycznego przeliczenia emerytur pracujących obywateli została przeprowadzona od 1 kwietnia 2024 r., po otrzymaniu informacji o wypłacie alimentów. składka jednorazowa (UST) za poprzednie 3 miesiące (kwartał). Opóźnienie to wynika z faktu, że od 1 stycznia 2021 r. Normy obowiązującego ustawodawstwa przewidują kwartalne sporządzanie sprawozdań zbiorczych w zakresie podatku ujednoliconego i podatku dochodowego od osób fizycznych (podatku dochodowego od osób fizycznych), zamiast miesięcznych, czyli ponad przez okres 40 dni kalendarzowych po dniu następującym po kwartale sprawozdawczym.

W związku z tym Fundusz Emerytalny nie miał możliwości rozpoczęcia przeliczania świadczeń od razu, tj. w kwietniu, gdyż dane dotyczące okresu ubezpieczenia a wynagrodzenia za I kwartał 2024 jeszcze nie nadeszły.

Wcześniej pisaliśmy o tym, że Gabinet Ministrów pokazał, w jaki sposób obywatele będą mogli „kupić” dodatkowy staż pracy na przydział emeryturę.

nbnews.com.ua

Exit mobile version