Site icon GEO Polityka

Europejskie banki potroiły swoje dochody w Rosji od początku wielkiej wojny – Bloomberg

Łączna liczba pracowników pięciu unijnych banków prowadzących największe operacje w Rosji spadła po inwazji na pełną skalę zaledwie o 3%. Jednocześnie zyski europejskich banków wzrosły około trzykrotnie ze względu na wysokie oprocentowanie, jakie otrzymują za swoje pieniądze utknięte w Federacji Rosyjskiej. Bloomberg donosi o tym.

Przeczytaj Ministerstwo of Finance na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach< /i>

Deutsche Bank AG znacznie ograniczył liczbę swoich pracowników w Rosji, głównie ze względu na zamknięcie swojego centrum IT. Jednak w zeszłym roku uzyskał także wyższe zyski w Rosji niż w 2021 roku, przed inwazją na pełną skalę.

Jest to dość typowe dla banków, które wciąż borykają się z problemem braku pieniędzy w Rosji, biorąc pod uwagę trudności, jakie napotykają Europejczycy ze zdobyciem pieniędzy do kraju, a także dwucyfrowe stopy procentowe, jakie rosyjski bank centralny płaci od depozytów pożyczkodawców.

To Należy zauważyć, że dochody spółki zależnej austriackiego Raiffeisen Bank International w tym okresie wzrosły ponad trzykrotnie, a włoskiej grupy bankowej Intesa Sanpaolo SpA około 20-krotnie.

Jedynym dużym bankiem unijnym, któremu udało się całkowicie zerwać z Federacją Rosyjską, jest francuski Société Générale SA, który kilka tygodni po inwazji na pełną skalę sprzedał swoją największą rosyjską spółkę zależną Rosbank.

Intesa Sanpaolo SpA otrzymała we wrześniu pozwolenie od dyktatora Władimira Putina na sprzedaż swojej rosyjskiej jednostki grupie kierowanej przez lokalnych menedżerów jednostki, ale osiągnięcie porozumienia zostało spowolnione przez przeszkody biurokratyczne.

Holenderska grupa finansowa ING Groep NV, działająca w Rosji od 1993 roku, podaje, że od początku 2022 roku ograniczyła swoją działalność związaną z Federacją Rosyjską o trzy czwarte, do około 1,3 miliarda euro.

Amerykański transnarodowy Korporacja finansowa Citigroup na początku ubiegłego roku wstrzymała prawie wszystkie usługi bankowości instytucjonalnej w Rosji, choć nadal ma w kraju zamrożone 7 miliardów dolarów, z których większość jest zdeponowana w banku centralnym.

Inny amerykański konglomerat finansowy, JPMorgan Chase, twierdzi, że według stanu na marzec 2024 r. w Rosji utknął około 350 mln dolarów.

Węgierski bank OTP jest jednym z niewielu unijnych pożyczkodawców przekazujących pieniądze z kraju. Węgierski premier Viktor Orban jest najbliższym sojusznikiem Kremla w UE i przed pójściem na ustępstwa zawiesił pomoc bloku na kilka miesięcy, aby bronić Ukrainy, ale OTP upiera się, że nie odniosła ona korzyści ze stosunków z Putinem.

Bank twierdzi, że w pełni przestrzega sankcji i chce opuścić rynek, ale rosyjskie organy regulacyjne utrudniają sprzedaż jednostki po uczciwej cenie.

Włoski UniCredit SpA działa w Rosji poprzez spółkę zależną mającą ok. 3100 pracowników i ponad 50 oddziałów. Mediolański bank twierdzi, że od 2022 roku zarezerwował ponad 800 mln euro na wypadek niewypłacalności w Federacji Rosyjskiej i zredukował swój portfel kredytowy o dwie trzecie.

Prezes Andrea Orcel powiedziała na majowej konferencji, że bank przestrzega sankcji i będzie w dalszym ciągu robić wszystko, co w jego mocy, ale ostateczne wyjście z Rosji będzie trudne do osiągnięcia.

Żaden pożyczkodawca nie pokazuje jednak, jak Dylemat Europejczyków lepszy od Raiffeisena, który stara się w ciągu dwóch lat ograniczyć straty. Złożona transakcja repatriacji kapitału upadła 8 maja, kiedy bank stwierdził, że nie udało mu się przekonać zachodnich organów regulacyjnych do poparcia planu, co naraża go na ryzyko naruszenia sankcji.

Raiffeisen twierdzi, że pracuje nad zapewnieniem przestrzegania sankcji oraz że od 2022 roku „znacznie ograniczyła swoją działalność w Rosji”, redukując portfel kredytowy o prawie 60%, do ok. 5,8 mld euro, choć faktycznie zatrudnienie wzrosło o 7% do prawie 10 tys.

< p> Choć wolał sprzedać, bank zauważył, że trudno znaleźć kupca, a każda umowa wymaga zgody Rosji.

Przypomnijmy

„Ministerstwo Finansów” napisało, że Raiffeisen Bank miałby ograniczony dostęp do finansów systemu amerykańskiego, gdyby nie opuścił Rosji.

minfin.com.ua

Exit mobile version