Site icon GEO Polityka

Dlaczego po rzuceniu kawy boli Cię głowa i 4 sposoby na złagodzenie tego objawu?

Syndrom drewna opisany objawami, Dzherelo: freepik.com

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś rzucić kofeinę lub ograniczyć jej spożycie albo pewnego dnia spóźniłeś się i nie miałeś czasu zatrzymać się na poranną kawę lub herbatę z kofeiną, to wiesz, że dzień bez ulubionej przez wszystkich kofeiny może być wyzwaniem. Może się okazać, że jesteś szczególnie rozdrażniony lub masz trudności z zasypianiem i koncentracją na pracy. Kolejnym objawem jest ból głowy. Ale dlaczego boli Cię głowa, gdy rezygnujesz z kawy?

TreśćKorzyści kofeinyDlaczego po rzuceniu kawy odczuwasz bóle głowy? Jak pozbyć się bólów głowy spowodowanych odstawieniem kofeiny

Nikt nie powinien mieć z tym do czynienia, dlatego WomanEL pomoże Ci zrozumieć, co jest przyczyną bólu i jak pozbyć się bólów głowy związanych z odstawieniem kofeiny.

Korzyści z kofeiny

Chociaż wiele osób regularnie spożywa kofeinę z różnych powodów, ten powszechny środek pobudzający jest najbardziej znany ze swojej zdolności do skutecznego utrzymywania czujności. „Kofeina zwiększa aktywność centralnego układu nerwowego” – wyjaśnia Laura Pardee, lekarz medycyny rodzinnej w Miami. „Może również poprawić Twój nastrój, zapewnić klarowność i sprawić, że poczujesz się bardziej produktywny.”

Innymi słowy, kofeina może być rzeczywiście korzystna, szczególnie w zakresie poprawy czujności, nastroju i funkcji poznawczych, jeśli jest spożywana w małych ilościach poziomy i umiarkowane dawki. Mówimy o ilości od 30 do 400 miligramów dziennie – czyli nie więcej niż trzech filiżanek kawy dziennie.

Dlaczego boli Cię głowa, gdy rezygnujesz z kawy

U niektórych osób picie kofeiny może powodować bóle głowy i nerwowość. Jednak w tym przypadku kofeinowy ból głowy odnosi się bardziej do pulsującego, kłującego bólu, który może wystąpić w wyniku odstawienia kofeiny. Odstawienie kofeiny odnosi się do objawów, których doświadcza przeciętny codzienny użytkownik kofeiny – nawet jeśli wypija tylko jedną filiżankę kawy lub herbaty dziennie – po zaprzestaniu regularnego spożywania kofeiny. Bóle głowy są jednymi z najczęstszych objawów odstawienia kofeiny, obok zmęczenia, znużenia, zmniejszonej czujności, zmniejszonej energii i trudności z koncentracją.

„Twoje ciało dosłownie doświadcza objawów odstawienia, tak jakbyś to zrobił, gdybyś zrezygnował z jakiejkolwiek innej substancji”. Tak twierdzi Beth Cervony, dyplomowana dietetyczka w Cleveland Clinic. „Ponieważ wpływa na centralny układ nerwowy, będziesz czuć się roztrzęsiony, rozdrażniony i mieć ból głowy.”

Nasilenie, początek i czas trwania tych objawów różnią się w zależności od osoby, w zależności od wrażliwości i tolerancji na kofeinę, a także stylu życia i oczywiście czasu, jaki upłynął od ostatniego zażycia środka pobudzającego. „Objawy odstawienia kofeiny mogą pojawić się natychmiast, jeśli dana osoba pominie dzienne spożycie kofeiny. Lub w ciągu kilku dni, kiedy kofeina zostanie całkowicie usunięta z organizmu” – wyjaśnia.

W większości przypadków bóle głowy związane z odstawieniem kofeiny i inne objawy odstawienia zaczynają się od 12 do 24 godzin po przyjęciu ostatniej dawki kofeiny. Osiągają szczyt po 20–51 godzinach i mogą trwać do dziewięciu dni. Zwykle jednak nie trwają one dłużej niż kilka godzin.

Bóle głowy i inne objawy związane z odstawieniem kofeiny są szczególnie częste, gdy ktoś próbuje nagle zaprzestać przyjmowania środków pobudzających, zamiast stopniowo je zmniejszać. „Nie zaleca się natychmiastowego przerywania konsumpcji, ponieważ organizm zareaguje, jeśli zazwyczaj spożywasz dużo jedzenia w ciągu dnia” – wyjaśnia Purdy. „Zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia bólów głowy związanych z kofeiną.”

Jak pozbyć się bólów głowy związanych z odstawieniem kofeiny

Aby złagodzić objawy odstawienia, staraj się tego nie robić natychmiast zrezygnuj z kawy, Źródło: freepik.com

  1. Wypij trochę kofeiny. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się kofeinowych bólów głowy jest zapewnienie organizmowi tego, czego potrzebuje: kofeiny. Spróbuj czegoś, co nadal zawiera kofeinę, ale nieco mniej, na przykład czarną herbatę, zieloną herbatę lub nawet odrobinę ciemnej czekolady. Zmniejszaj spożycie stopniowo, a nie wszystko na raz.
  2. Weź dostępny bez recepty lek przeciwbólowy.
  3. Utrzymuj dobre nawodnienie.
  4. Wypij filiżankę wody kawa bezkofeinowa.

Popularna jest kawa grzybowa. Ale co to jest? Czy to naprawdę przydatne? Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Źródło informacji

Exit mobile version