Site icon GEO Polityka

W Rosji skonfiskowano aktywa producenta popularnych marek wódki

Sąd Rejonowy w Kursku aresztował dawne rosyjskie aktywa holdingu Global Spirits, który przed wojną na Ukrainie produkował wódkę Khortytsya, Morosha i Pervak. Pisze o tym RBC.

► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

W szczególności sąd zajął fabryka koniaku i wina Feodosia, „Krymski dom wina”, gorzelnie „Russian Sever” w Wołogdzie i „Rodnik i K” w Mytishchi pod Moskwą, a także dystrybutorzy „Tradycje sukcesu”, „Standard jakości” i „Nowy poziom” .

W sprawie stroną powodową jest Prokuratura Generalna. Wcześniej w Rosji wszczęto sprawę karną przeciwko założycielowi Global Spirits Jewgienijowi Czerniakowi za finansowanie terroryzmu. Jak wynika ze śledztwa, Czerniak wraz z „innymi osobami” przekazał Siłom Zbrojnym Ukrainy ponad 500 mln rubli, a także zakupił towary do działań bojowych za ponad 90 mln rubli. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło Czerniaka na liście osób poszukiwanych, a Rosfinmonitoring wpisał go do rejestru osób zamieszanych w terroryzm i ekstremizm.

Sprawa karna przeciwko Czerniakowi toczy się w wyniku innego śledztwa – dotyczącego łapówki, którą – jak wynika ze śledztwa – wręczył przedsiębiorca Aleksander Biespałow, który w 2022 r. kupił od Czerniaka rosyjskie fabryki.

Wartość Rosyjskie aktywa Global Spirits wynoszą nie mniej niż 15 miliardów rubli W kwietniu 2022 r. aktywa Global Spirits zmieniły właściciela. Jednocześnie źródła Kommiersanta dotyczące rynku alkoholi uważały, że transakcja ma charakter formalny, a aktywa pozostaną pod kontrolą Czerniaka. Sam ukraiński biznesmen zaprzeczył, jakoby posiadał jakiekolwiek przedsiębiorstwa w Rosji.

Global Spirits informował już wcześniej, że po lutym 2022 roku holding cofnął koncesję na produkcję napojów alkoholowych na rynku rosyjskim i białoruskim. Spółka uważa używanie holdingowych marek na terytorium Rosji za niezgodne z prawem i zaskarżyła je przed cypryjskim sądem.

Przed wybuchem wojny na Ukrainie liderem rosyjskiej wódki była Chortycja rynku z udziałem 5,3%, drugie miejsce zajęła Morosha z 4,4%, a trzecie „Belenkaya” z 4%.

minfin.com.ua

Exit mobile version