Site icon GEO Polityka

System opieki zdrowotnej jest gotowy do pracy w warunkach awaryjnych przerw w dostawie prądu, – Victor Lyashko

Sieci szpitalne mają obecnie 11 tysięcy generatorów.

Pasażerowie stoją w pobliżu agregatu prądotwórczego, który zostanie zainstalowany na Dworcu Centralnym. System opieki zdrowotnej jest gotowy do pracy w przypadku awaryjnych przerw w dostawie prądu, a placówki służby zdrowia będą wyłączane w ostatniej kolejności w przypadku planowanych przerw w dostawie prądu.

Poinformował o tym szef Ministerstwa Zdrowia Wiktor Laszko w wywiadzie dla Ukraińskiego Radia.

„W sieci naszych szpitali mamy 11 tysięcy generatorów. Spośród nich w stanie wojennym dostarczyliśmy ponad 3 tysiące i są to generatory o większej mocy – ponad 50 kW” – zaznaczył minister.

Dodał, że w 2020 roku, kiedy wszystkie szpitale przeszły na Program Gwarancji Medycznych i dofinansowanie z NFZ, obowiązkowym warunkiem otrzymania dofinansowania z budżetu państwa była obecność agregatu prądotwórczego na olej napędowy lub benzynę.

Subskrybuj nasz kanał na Telegramie

Wiktor Lyashko zauważył, że dzisiaj wyzwaniem nie są same generatory, ale dostępność paliwa. Obiekty infrastruktury krytycznej, w tym szpitale, muszą mieć zapas paliwa na 120 godzin pracy. Czyli około 5 dni.

„Teraz jest zarządzenie Prezesa Rady Ministrów skierowane do wszystkich regionalnych organów administracji państwowej i samorządów lokalnych, aby jasno wytyczyły trasy dostarczania paliwa do infrastruktury krytycznej w przypadku braku prądu przez okres dłuższy niż 5 dni” – szef MSZ Podkreślono zdrowie.

Rozważana jest także kwestia zaopatrzenia w ciepło i wodę w czasie przerw w dostawie prądu, tak aby zakład mógł zapewnić pełną autonomiczność działania.

„Oznacza to, że ma generator diesla, własną studnię artezyjską i kotłownię na paliwo alternatywne. Jest to albo kocioł na paliwo stałe, albo indywidualna kotłownia gazowa do ogrzewania tego konkretnego zakładu. Rozumiemy zatem sieć placówek, jeśli wszystko przejdzie w tryb offline. I do tej sieci placówek przekierowywane są trasy pacjentów” – powiedział Wiktor Laszko.

Przypomniał, że dzięki międzynarodowym partnerom szpitale i Ośrodki Ratownictwa Medycznego są już wyposażone w satelitarne stacje internetowe Starlink, jest ich już 1107.

lb.ua

Exit mobile version