Site icon GEO Polityka

ISW wyjaśniło spowolnienie rosyjskiej ofensywy w obwodzie charkowskim i ujawniło dzienne straty okupantów (mapa)

Prędkość natarcia rosyjskich sił okupacyjnych w północnej części obwodu charkowskiego najwyraźniej „osłabła” nieco w ciągu ostatnich 24 godzin, pomimo zastosowania przez okupantów zaktualizowanej taktyki w tym kierunek.

11 0 < p>

Fotografia – ukrinform.ua

O tym, że charakter rosyjskiej ofensywy na tym odcinku frontu wskazuje na chęć utworzenia na obszarze przygranicznym państwa tzw. „strefy buforowej” i nie wskazuje na zamiary Federacji Rosyjskiej głębszego posunięcia się w obwodzie charkowskim, pisze NBN, powołując się na Instytut Studiów Wojennych (ISW).

Analitycy ISW na podstawie informacji Sił Zbrojnych Ukrainy doszli do wniosku, że sytuacja w obwodzie charkowskim, choć zbyt wolno, zaczęła się stabilizować: np. żołnierze Sił Obronnych rozpoczęli już „sprzątanie” Wołczańska, przewożąc przeprowadzać ataki na widoczne grupy szturmowe „drugiej armii świata” na zaludnionym obszarze.

Jednak „wyzwolicielom” niezbyt pomaga zmieniona taktyka w kierunku Charkowa, zgodnie z którą małe grupy szturmowe Rosjan, liczące do 5 osób, próbują przedostać się na ukraińskie pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy, a następnie zjednoczyć się z identycznymi jednostkami w dużej sile uderzeniowej: takie podejście najeźdźców do prowadzenia działań wojennych tylko zwiększa ich straty, minimalizując jednocześnie ogólne tempo ofensywy.

Również na podstawie informacji generała Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy „dobrzy Rosjanie” stracili w ciągu ostatniego dnia walk w obwodzie charkowskim co najmniej 1 740 jednostek „siły roboczej”, co stanowi bardzo wysoki wskaźnik strat.

Analitycy ISW dodali, że jeśli tempo rosyjskiej ofensywy utrzyma się na obecnym poziomie, armia Putina z pewnością skoncentruje się na umocnieniu zdobytych pozycji i będzie próbowała wzmocnić natarcie flanki w obwodzie charkowskim poprzez połączenie grup w Lipcach i Wołczańsku, zatrzymując się w buforze strefie przygranicznej”, „zamiast przesuwać się w głąb regionu, jak wcześniej oszacowało ISW.”

Zdjęcie `8212; Understandingwar.org

Wcześniej pisaliśmy, że Budanow odpowiedział, czy Federacja Rosyjska rzeczywiście rozpoczęła ofensywę w regionie Charkowa w celu utworzenia strefy buforowej.

nbnews.com.ua

Exit mobile version