Site icon GEO Polityka

Charków OVA zawarła kontrakty na budowę fortyfikacji o wartości prawie 8 miliardów hrywien – źródło

Zawarte zostały umowy o dzieło, na dostawę wyrobów z drutu i drewna do fortyfikacje.

Obwodowa Administracja Wojskowa Charkowa w latach 2023-2024 zawarła kontrakty na budowę fortyfikacji i dostawę materiałów za prawie 8 miliardów hrywien.

p>

O tym informuje Charkowskie Centrum Antykorupcyjne (KhAC), powołując się na swoich analityków.

Obwód charkowski na przełomie 2023 i 2024 roku uznawany był za region referencyjny w zakresie odbudowy fortyfikacji. To właśnie powiedział prezydent. Władimir Zełenski „reklamował” naszą obronę na ostatniej dorocznej konferencji prasowej i zalecał jej budowę na wzór obwodu charkowskiego. Nie lepiej, ale właśnie według tego „standardu”. Nie powiedział tego na papierze, ale po osobistej wizycie na granicy i poprosił o rozszerzenie tego doświadczenia na inne obszary. Wtedy nie rozmawialiśmy o pierwszej, drugiej czy trzeciej linii umocnień – mówiliśmy o ogólnej obronie regionu.

„Są regionalne administracje państwowe, chcę im bardzo podziękować. W większości wykonują tę pracę od początku wojny… Widzę w obwodzie charkowskim i jestem wdzięczny zarówno regionowi, jak i miastu. Sposób, w jaki współpracowali ze specjalistami wojskowymi i firmami budowlanymi. A nasz budżet państwa był tworzony wspólnie z biznesem. I co tam zrobili. Myślę, że to jest potężne. A jeśli widzę to tam, a nie widzę tego w innym miejscu, to zadaję konkretne pytania naszemu wojsku. – Czy to wystarczy? – Tak. – Dlaczego więc jest tu słabiej niż na przykład w obwodzie charkowskim? Mówią więc: „Tak, byłoby znacznie lepiej, bylibyśmy pewniejsi, gdyby był taki poziom”. Moje zadanie jest proste: proszę o standaryzację tak silnej ochrony” – powiedział 19 grudnia Władimir Zełenski.

Dawno, dawno temu premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk udał się na granicę obwodu charkowskiego, aby obejrzeć swój osobisty mur. W 2022 roku nie uratowała Charkowa. W 2024 roku pierwsza linia nowoczesnej, „standardowej” obrony nie uratowała ani jednej przygranicznej wsi, bo jej nie było. Za pierwszą linią znajduje się wiele miejsc, w których nie ma „zębów smoka”, pól minowych, mocnych punktów – jakichkolwiek obiektów inżynieryjnych i wojskowych mających zatrzymać piechotę wroga.

Aby nie rozproszyć „zrady” i nie Aby wziąć udział w paradzie IPSO, analitycy HAC zrobili pierwszy krok i obliczyli wszystkie wydatki Obwodowej Administracji Wojskowej Charkowa na obronność w latach 2023-2024 i znaleźli wszystkich wykonawców, którzy wykonali prace i zarobili na nich pieniądze.

< p>I tak w 2024 roku Departament Mieszkalnictwa, Usług Komunalnych i Kompleksu Paliwowo-Energetycznego KHOVA zawarł 223 umowy na budowę fortyfikacji na łączną kwotę 4,51 miliarda hrywien. Dowiedzieliśmy się o tym z systemu zamówień publicznych ProZorro.

Wszystkie umowy zawierane były w trybie bezpośrednim, bez przetargów. Oczywiście bez przesłania szacunków i braku informacji o pracach, ze względu na to, że obiekty związane są z obronnością kraju.

Z łącznej liczby 46 kontraktów na 993,8 mln UAH zawarł umowę z Trest Zhilstroy-1 LLCAlexander Kharchenko. W ciągu ostatnich 10-15 lat firma pozostawała ulubieńcem budowlanym Rady Miejskiej Charkowa i jednym z głównych beneficjentów spółdzielczego programu przydziału gruntów w mieście, którego jednym z oskarżonych jest były burmistrz Michaił Dobkin.

Kolejne 29 kontraktów za545,7 mln UAHzawartych zTech-Inkom LLC. Do początku 2024 roku właścicielami firmy byli Igor Karpenko i Victoria Pismak (obecnie jej część przeszła w ręce Dmitrija Bykowa). Osoba o tym samym nazwisku, Victoria Alekseevna Pismak, jest dyrektorem A.I.R. LLC, której współwłaścicielem do niedawna był Andriej Iwanowicz Rudenko, który niedawno został zwolniony ze stanowiska wiceburmistrza Charkowa za zapewnienie żywotnych funkcji miasta (to właśnie on był odpowiedzialny za obronę drużyny Igora Terechowa).

Menadżer Rudenki, Victoria Pismak (występuje w wielu firmach Rudenki) została zastąpiona w Tech-Inkom LLC, gdy – jak podaje dumka.media – okazało się, że funkcjonariusze organów ścigania prowadzili przeszukanie w domu Rudenki. Mówimy o sprawie z udziałem jego żony, która rzekomo dostarczała drut kolczasty na potrzeby fortyfikacji w regionie.

Podpisano także 14 umów o wartości 327,6 mln UAH z ChE „Firma budowlana „Promtex”(świta byłego zastępcy ludowego Anatolija Denisenko).

Kolejne 15 kontraktów na 325 mln UAH otrzymała spółka LLC Stroy UA z Krivoy Rog, której właścicielką jest Victoria Didyk z Dniepru.

15 kontraktów na < strong>303,6 mln UAH podpisanez CharkowemLLC „Zhilstroy-3” (właściciele Jurij Melnik i Aleksander Maleev), 11 kontraktów na 232,9 mln UAH – od < strong>Business Project LLC(właściciel Witalij Krawczenko z Eskhara, rejon Czuguewski). Do połowy 2023 roku spółka w ogóle nie brała udziału w zamówieniach publicznych. Jak okazało się z materiału „Budowa fortyfikacji w obwodzie charkowskim: rosyjski ślad, „szczęśliwi” przybysze i ukryte ceny”, „Projekt biznesowy” został zarejestrowany w tym samym biurze co STK Montazh Ukraine LLC. Byłym założycielem STK Montazh Ukraine był Giennadij Chlebiński, który pojawia się w historii SK Panteon, który na przetargach Charkowskiego OVA przedstawił fałszywe dokumenty. To Chlebiński rzekomo dostarczył wątpliwe dokumenty dotyczące doświadczenia zawodowego dla SK Pantheon LLC, co pozwoliło firmie wcześniej wygrać przetargi na renowację wieżowców na okupowanych terytoriach.

7 kontraktów na Zawarto 177,7 mln UAH

7 kontraktów na 177,7 mln UAH z Połtawą Remtekhnaladka LLC właścicielką – Evgenia Kornberg, kolejnych 7 kontraktów na Remtekhnaladka LLC strong>142 mln UAH – z Rostdorstroy LLC z Odessy. Beneficjentami są zastępca Rady Miejskiej Odessy Jurij Szumacher i Jewgienij Konowalow,

6 kontraktów na 127,2 mln hrywien – zLLC „Firma Budowlana Megastroy-2012”Aleksander Toryanik z Charkowa, 6 kontraktów za 117,5 mln UAHzSpółką LLC „Terroles Stroy”z Dniepru, właścicielem jest Ekaterina Larionowej z Kijowa.

6 kontraktów za 117 mln UAH otrzymali OAO „Zhilstroy-2” Dmitrij Królenko i Alexander Konyukhov, 7 kontraktów na 86,6 mln UAH z LLC „Gudest”, 4 kontrakty na 78,1 mln UAH z LLC „PMP Impulse”, 4 kontrakty na 78 mln UAH z VIP Group LLC, 3 kontrakty na 58,8 mln UAH z Vostok-Teploremont LLC, 3 kontrakty na 57,6 mln UAH z Kijów LLC Region-Bud Company, 2 kontrakty na 40 mln UAH z LLC BMZ Stroy, 2 kontrakty na 38,3 mln UAH z Charkowem SK Pantheon LLC, 2 kontrakty na 38,3 mln UAH mln UAH z Favoritstroy Company LLC, 2 kontrakty na 24,8 mln UAH z Everest LLC Construction”.

Kolejnych 509 kontraktów za 2,16 miliarda hrywien. W latach 2023-2024 Departament zawarł kontrakty na prace budowlane w zakresie obrony terytorialnej. Jest jeszcze 758,8 mln hrywien – PJSC „Trust Zhilstroy-1”.

Zawarto 81 kontraktów na kwotę 687,4 mln UAH z Project Alliance LLC. Właścicielami są były urzędnik Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej i zastępca Rady Miejskiej Andrey Kolos i Alexander Sorochinsky. Już na początku 2023 roku, kiedy firma zaczęła już aktywnie pozyskiwać kontrakty od OVA, jednym z założycieli był Igor Rozhkov. Osoba o tym nazwisku jest wpisana do rosyjskich rejestrów jako obywatel Rosji i założyciel kilku rosyjskich firm. Rodzina Rozhkovów, w skład której wchodzi Nikita Rozhkov, zastępca rady rejonu Charkowa, wybrany z obecnie zdelegalizowanego „OPZZH”, aktywnie prowadziła interesy w Rosji. Właściwie dopiero po upublicznieniu informacji o możliwym „rosyjskim śladzie” Rozżkowa zmieniła się lista właścicieli Project Alliance.

Z ALC „Zhilstroy-2” zawarto 55 kontraktów na budowę w zakresie obrony terytorialnej za 419,8 mln hrywien.

Tylko na budowę fortyfikacji i prace budowlane w zakresie obrony terrorystycznej, zawarto kontrakty na kwotę 6,67 miliarda hrywien.

Również Departament Mieszkalnictwa i Usług Komunalnych oraz Kompleksu Paliwowo-Energetycznego Zarządu Obwodu Charkowa zawarł 229 kontraktówna kwotę 471 milionów hrywien w latach 2023-2024. na dostawę drewnado budowy fortyfikacji.

Więcej o dostawcach drewna napisała szefowa Centrum Antykorupcyjnego „Granica” Martyna Bogusławiec na łamach „Ukraińskiej Prawdy”. Wydział Mieszkalnictwa i Gospodarki Komunalnej oraz Zespołu Paliwowo-Energetycznego Publicznej Instytucji Oświatowej w Charkowie zawarł bezpośrednie umowy na dostawę drewna do fortyfikacji z firmami noszącymi znamiona fikcyjne.

Za 270 mln hrywien kontrakty na drewno, o którym informacje są niejawne, zostały zawarte z indywidualnym przedsiębiorcą Chaus I. A., LLC „Hertz Industry”, LLC „Satisstroy”, LLC „ATT BUD” i LLC „Woodworking Enterprise Voskhod”.

Każdy zaczął zarabiać miliony natychmiast po rejestracji. Klasycznie – na podstawie bezpośrednich umów i bez konkurencyjnych zamówień.

„Właściciele tych firm nie przypominają odnoszących sukcesy biznesmenów: mają otwarte sprawy sądowe, od kradzieży whisky po przemoc domową wobec męża i matki, niektórzy z nich jest pozbawiona praw rodzicielskich i toczy się wobec niej postępowanie egzekucyjne dotyczące kredytów bankowych. Kolejnym interesującym szczegółem jest to, że ci beneficjenci nawet nie zdają sobie sprawy, że są milionerami. Przecież oni dalej pracują na zmiany na polach i w fabrykach” – stwierdziła Martyna Boguslavets.

Na przykład w Satisstroy LLC dyrektorem jest Dmitry Knorozov, który wcześniej był dyrektorem w Hertz Industry LLC. Prowadzi postępowania egzekucyjne dotyczące długów.

Kolejnych 60 kontraktów na kwotę 496,5 mln UAHw latach 2023-2024 Departament zawarł nadostawę wyrobów z drutu do budowy fortyfikacji .

155 milionów UAH kosztowało dostawę gabionów i „domów hobbitów” dla fortyfikacje

HAC znalazł także 48 kontraktów na 127,3 mln UAH – dostawa materiałów konstrukcyjnych, kolejne11,2 mln UAH – kontrakty na dostawę materiałów złącznych.

Generalnie na prace, dostawy drutu i drewna do fortyfikacji Departament KhOVA na lata 2023-2024 zawarł kontrakty o wartości prawie 8 miliardów UAH.

Ponadto w 2023 roku Służba Rewitalizacji i Rozwoju Infrastruktury Obwodu Charkowskiego oraz PJSC Trest Zhilstroy-1 zawarły umowę za 1,73 mld UAH na przebudowę obiektu wraz z budową fortyfikacji i montażem sprzętu.< /p>

Co powinna zapewnić regionalna administracja wojskowa

I wreszcie o kompetencjach administracji wojskowej w obronności. Już w marcu 2023 roku rząd wyznaczył OVA na klientów rządowych z sektora obronnego na budowę obiektów inżynierii wojskowej i obiektów fortyfikacyjnych. Regionalne administracje wojskowe podejmują decyzje w sprawie takiej budowy na podstawie rekomendacji dowódców odpowiednich ugrupowań wojsk (sił), w których strefach operacyjnych będzie prowadzona budowa, ze wskazaniem lokalizacji i liczby obiektów budowlanych.

Regionalne administracja wojskowa musi zapewnić:

Przypominamy, że rząd przeznaczył dodatkowe 5,6 miliarda UAH na budowę niezawodnych fortyfikacjiw pięciu regionach Ukrainy.

Przeczytaj najważniejsze wiadomości dnia:< /strong>

tsn.ua

Exit mobile version